Quantcast
Channel: Naperőmű - Magyar Napelem Napkollektor Szövetség
Viewing all 354 articles
Browse latest View live

A fotovoltaikus erőművek tervezése és építése során előforduló leggyakoribb hibák, prágai Cseh Műszaki Főiskola, prof. Ing. Vítězslav Benda, CSc. (2. rész)

$
0
0

A NAPENERGIAINGO.HU portál közzéteszi Ing. Vítězslav Benda professzor cikkének a folytatását, ez az írás az 1. részhez – a fotovoltaikus erőművek tervezésekor leggyakrabban előforduló hibák – kapcsolódik.

1 Modulok bekötése – stringelés

A modulok láncolatba kapcsolása során előforduló hibák elsősorban a bonyolultabb fényviszonyok közepette működő rendszereknél gyakoriak – tagolt tetőzetnél vagy eltávolíthatatlan árnyékforrás (például gyárkémény) esetén. Általánosságban az érvényes, hogy a közös váltóirányítóhoz (MPP trackerhez) kapcsolt minden egyes stringnek egyforma fényviszonyokat kellene biztosítani, valamint egyező teljesítményű panelekből kellene állnia. Gyakori hiba tehát különböző teljesítményű stringek párhuzamos bekötése egy váltóirányítóhoz (váltóirányító bemenetéhez). Centrális váltóirányítók esetében ez a gyakorlat megkerülhetetlen – már csak azon oknál fogva is szükséges, mert az alsó sort a téli üzemeltetés során árnyékolni kell. Ilyen esetben ún. visszáram-diódák használata ajánlott. Sorba rendezett félvezető diódákról van szó, amelyeket a stringek bekapcsolása előtt a váltóirányító elágazó dobozában helyeznek el. Ezek a diódák akadályozzák meg a visszaható áram áramlását a kisebb teljesítményű láncolatokban. A gyártó néha csak olvadó biztosítékok használatát ajánlja. E módszernek van egy alapvető hátránya, ezért a visszaható áram létrejötte érdekében átmenetileg megteremtett feltételek esetében a biztosíték túlhevül, s ezáltal tartósan megszakad az elvezetés, miközben a visszáramdióda megakadályozza az áram létrejöttét, majd a feltételek megváltozását követően a megrongálódott láncolat számára ismét lehetővé teszi, hogy a legnagyobb teljesítményét adja. Sajnos, a centrális váltóirányítóval ellátott csehországi fotovillamos erőművek zöme csak biztosítékot használ védelemként.

2 Szerelési hibák – a fotovoltaikus modulok kezelése

„A csigautaknak (7. kép) köszönhetően ma sok fotovillamos erőmű elárulja, hogyan kezelték a modulokat az előkészítés során és az azt követő szereléskor.”

7. kép

A szokványos szilíciumkristályos fotovoltaikus panel szerkezete egy üveg fedőlapból, EVA fóliarétegből, fotovillamos elemből, további EVA fóliarétegből és a hátoldalt fedő fóliából áll. Ez az összeállítás a törés ellen nagyon jó védelmet biztosít az elemeknek. Mindazonáltal – tekintettel az elemek nagy törékenységére – ez a védelem nem feltétlenül elégséges. A moduloknak elsősorban az egy helyre gyakorolt, ismételt nyomás árt (például az, ha a fotovoltaikus panelt a feje tetejére állítva szállítják), továbbá az ismétlődő vibrálás és acsavaró-igénybevétel (itt főként a konstrukciós hibák jelentkeznek), valamint az erős ütések és a keret terhelése (például szállítás közben). Mindezen terhelés szabad szemmel láthatatlan repedéseket okozhat a paneleken. Az utóbbi időben sok fotovoltaikus erőműnél jelentkezik a „csigautak“ néven ismert jelenség. Jelen ismereteink szerint ezt a jelenséget éppen a paneleken keletkező repedésekkel hozzák összefüggésbe. A megrepedt elemek elektrolumineszcencia vagy termovíziós mérés segítségével is megtalálhatók, ezekkel azonban cikkszorozatunk egy következő részében foglalkozunk.

Az, hogy a repedések milyen hatást gyakorolnak a teljesítményre, mindig a repedések típusától és számától függ. Tekintettel arra a tényre, hogy a fotovoltaikus erőmű élettartama során nem kerülhető el repedések keletkezése, azok hatását a modulgyártók beszámítják a teljesítmény garantált csökkenésébe, így a repedések kis száma nem szolgáltathat okot a reklamáláshoz. A fotovillamos erőművek építésekor keletkező hibák szempontjából azonban előfordulhat, hogy például a modulok nem megfelelő kezelése miatt nagyobb repedések is keletkezhetnek, s azok tovább növekedhetnek. Ezek a repedések pedig már a teljesítményre is hatást gyakorolnak. Az ilyen repedések a modulon forró helyek (hot spotok) létrejöttéhez vezethetnek.

További, a fotovoltaikus erőművek szerelési és karbantartási munkálatai során viszonylag gyakran előforduló hiba a terhelés alatt álló konnektor szétkapcsolása. Itt elengedhetetlenül szükséges mindig kikapcsolni az adott láncolatot – a legjobb a váltóirányító leállításával –, majd lekapcsolni a stringet az esetleges további párhuzamos ágazatokról a megszakító segítségével vagy a biztosíték kiiktatásával. Csak ezután kerülhet sor az egyes konnektorok szétkapcsolására. E lépéssorozat be nem tartása esetén kiégnek és destruálódnak a konnektorok kontaktusai. E destrukciónak nem kell azonnal fatális módon jelentkeznie – előfordulhat, hogy csak növeli a összeköttetés átmeneti ellenállását. Mindennek a konnektorok hőterhelése és a műanyag részek deformálódása az eredménye (lásd a 4. képet, 2. rész).

3 Rendszerirányítás

Gyakori tervezési hiba az is, hogy nem megfelelő módon végzik el a fotovillamos erőművek monitoringját. Az alapvető monitoring zömmel a váltóirányítók szintjén történik. Ez azonban akkor már nem elégséges, ha nagyobb számú párhuzamos ágat kapcsolunk össze. Ésszerű kompromisszumnak tűnik a feszültség, az áram és a maximum 100–130 modulból álló csoport teljesítményének a monitoringja. Vagyis a váltóirányító körülbelül 12 kWp-s teljesítményéig. Nagyobb teljesítmények esetében ajánlott bevezetni az egyes csoportoknak, sőt, maguknak a stringeknek a monitoringját. Itt elég mérni a láncolaton átvezető áramot. Gyakori hiba a nem kellőképpen védett adatvezetékek használata. Az a helyes, ha az adatvezetéket elektromágneses zavarás ellen védik – twistelt vagy még jobb esetben árnyékolt kábelek használatával. Szükséges továbbá tanácsot kérni a használt vezetők UV-sugárzással szembeni ellenállóképességgel és a mechanikus rongálódás elleni védelemmel kapcsolatban (lásd a 3. képet – UV-sugárzás, hő és víz). Nem utolsósorban a villámcsapás ellen is szükséges védeni a fotovillamos rendszert.

Ez a védelem elsősorban a túlfeszültség elleni védelem megfelelően koordinált rendszere által biztosítható. Ebben az esetben – tekintettel a tervezők kezdeti tapasztalatlanságára – elsősorban a védelmi rendszer koordinációja terén tapasztalhatók súlyos hibák: például hiányzik a első fokú védelem, és így a váltóirányítókban lévő, integrált védelem nem elégséges a túlfeszültségi pulzus energiájának a felfogásához, aminek a váltóirányító belépő áramköreinek a destrukciója a következménye.

A konstrukció kialakítása és a fotovoltaikus rendszerből való adatgyűjtés tervezése során előforduló további hiba a nem elégséges szoftveres ellátottság. Az esetek többségében a költségmegtakarítás miatt későbbre halasztották az adatok értékelését, s így az már meg sem valósult. Sajnos, éppen a monitoringból származó adatok időbeni megértése az alapja annak, hogy sikerüljön megelőzni a fotovillamos erőmű üzemen kívül helyezése miatti károkat.

4 Befejezés

A cikk a fotovoltaikus erőművek projektálása során keletkező egyes alapvető hibákat határozza meg, valamint azzal foglalkozik, hogy ezek milyen következményekkel járnak a fotovillamos erőművek jövőbeni működésére tekintettel. Jelenleg már nem jelent gondot olyan céget megbízni a tervezési munkálatokkal, amely építményt, tehát tapasztalatot tud felmutatni referenciaként. A fotovoltaika szakterülete azonban fejlődik tovább, s új rendszerek jelennek meg. Várható tehát, hogy – ha kisebb mértékben is, de állandóan – megjelennek majd rossz minőségben megtervezett rendszerek. Példaként említhetők a különféle, szakszerűtlenül telepített wattrouterek és a hibrid rendszerek nem megfelelő nagyságúra tervezett elemei. Ebben az esetben az érvényes, hogy a jó tervezőnek, illetve tervezőirodának folyamatosan meg kellene ismernie a piaci újdonságokat, visszacsatolások formájában információkat kellene szereznie a már megvalósított telepítésekről, valamint rendszeresen képzésben kellene részesítenie az alkalmazottait – például főiskolákkal és a fotovoltaikával foglalkozó intézetekkel együttműködve. Csak így őrizhető meg a kapcsolat a piaccal, csupán így lehet helytállni a konkurenciaharcban.

Link: napenergiainfo.hu

Forrás: napenergiainfo.hu


Magyarország legnagyobb napelemes erőműve épül meg a Mátrában

$
0
0

Magyarország eddigi legnagyobb, 15 megawattos (MW) fotovoltaikus, azaz napelemes projektje indul tavasszal a Mátrai Erőműben, a 6,4 milliárd forint beruházással megépülő naperőmű a tervek szerint októberben lép üzembe – tájékoztatta a társaság titkársági és PR osztályvezetője szerdán az MTI-t.

Bárdos Béla közlése szerint a cég megtelt 30 hektáros Őzse-völgyi depóniáján megvalósuló fejlesztés keretében összesen 72 ezer 480 darab, egyenként 255 watt teljesítményű polikristályos napelemből épül meg az erőmű.

A projekt 50 százalékban saját erős beruházás, amit fejlesztési adókedvezmény egészít ki.

Bárdos Béla felidézte: a 950 MW beépített kapacitással rendelkező Mátrai Erőmű Zrt. a magyarországi villamos energia igények közel 15 százalékát elégíti ki, a hazai termelésből több mint 20 százalékkal részesedik, ezzel a második legnagyobb áramtermelő.

A Mátrai Erőmű alapvetően lignittüzelésű, amelyhez az alapanyagot a visontai és bükkábrányi külfejtéses bányáiból szállítja be. Ezen felül éves szinten 8 százalékban növényi eredetű biomasszát is hasznosít, amelyet magyarországi termelői integrátoroktól, illetve kereskedőktől szerez be.

Közleményében rámutatott: a társaság a megújuló energiaforrások részarányát tovább kívánja növelni a villamosenergia-termelésben.

A naperőmű szállítója a Wire-Vill Kft., az IBC Solar GmbH és az Energobit S.A. alkotta magyar-osztrák-román konzorcium. A hálózati csatlakoztatáshoz szükséges transzformátorokat a CG Electric Systems Hungary Zrt., korábbi nevén a Ganz Villamossági Művek szállítja.

A Mátrai Erőmű Zrt. 74 százalékban német tulajdonban van, többségi tulajdonosa az RWE Power AG, 26 százalékot pedig az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. birtokol. A mintegy 2100 embert alkalmazó társaság 2013-ban 95,6 milliárd forint nettó árbevételt ért el, nyeresége pedig 10,5 milliárd forint volt.

bkug \ gpp \ gtr

Forrás: MTI 2015. február 18., szerda 16:08

Madárgyilkos naperőművet teszteltek

$
0
0

A nevadai sivatagban nem szerencsés élővilágnak lenni, de erről keveset tudni, mivel az itteni élőlények az emberi tevékenység hatására gyakran elpárolognak, így nem maradnak szemtanúk. Viszont amihez az ötvenes években még kísérleti atomrobbantások kellettek, arra ma elég a megújuló energia iránti igény is.

A Crescent Dunes napenergia-projekt márciusban indul. Ha aktiválják a naperőművet, egyszerre több ezer tükör fogja egy központi toronyra fókuszálni a nap fényét, hogy megolvasszák az ebben tárolt több ezer tonna sót. Az olvadt só elpárologtatja a vizet, és az így képződő gőzzel meghajtják az elektromosságot fejlesztő turbinákat. Mivel a folyamat során nem képződik égéstermék, a naperőmű sokkal környezetkímélőbb lehet, mint egy szélerőmű.

Csak egy baj van. Az erőmű röptükben elpárologtatja a fölé repülő madarakat.

A január 14-i tesztelésen a 110 megawattos erőmű tükreinek egyharmadát aktiválták. A tükrökkel összegyűjtött fényt az 1200 láb (365 méter) magas toronyra irányították. A hatórás tesztüzem alatt a biológusok 130, madárgyilkosságra utaló jelet észleltek; ez lehetett víz- és füstnyom, ami az intenzív hő hatására kigyulladó madarakat jelezte. A jelentésben leírták, hogy legalább egy madár a forróságtól azonnal gőzzé vált, és teljesen elpárolgott. Ez nem lenne egyedülálló eset: egy másik naperőmű, az Ivanpah állítólag kétpercenként felgyújt egy madarat.

A teljes cikket itt olvashatja!

Forrás: index.hu

Magyarország legnagyobb naperőműve épül Visontán

$
0
0

Magyarország legnagyobb naperőműve épül Visontán. 

fe25

A Mátrai Erőmű az elmúlt évtizedek alatt megteltsalakanyag-tárolón építi fel a napelem-parkot. Mintegy 30 hektárt borít majd napelem modul. A rendszer októbertől 70 ezer háztartás ellátásának megfelelő elektromos áramot termel majd, ráadásul környezetkímélő módon.

Bővebben: http://www.tveger.hu/naperomu-epul-visontan/

Forrás: tveger.hu

A szerkesztő megjegyzése: Örvendetes hír, hogy Visontán megépül hazánk első jelentősebb méretű napelemes erőműve, és dicséretes, hogy erről beszámol az EgriVárosi televízió is, sajnos azonban kissé pontatlanul. A beruházás csak hazánkban számít a legnagyobbnak, a környező országokban ez teljesen hétköznapi méret, és nem 30.000 hektárt, hanem “csak” 30 hektárt borít be.

Fotovoltaikus erőmű a Kanizsai Dorottya Kórház tetején?

Épül Marokkó óriási naperőműve

$
0
0

Van, akinek az atom jut, van, akinek a nap. Marokkó legfontosabb energiagazdálkodási kérdései közé az ország energetikai függetlenségének biztosítása és az évről évre növekvő energiaigénye tartozik. Az ország energiaellátásának 97%-a külső forrásból származik. A növekvő energiaszükséglet miatt a kormány egyre jobban ösztönzi az alternatív, megújuló energiára épülő fejlesztéseket.

apr1.1

Fotó: medias24

Mivel az ország a világ egyik legnapsütöttebb országai közé tartozik, ahol évente kb. 3000 óra a napsütéses órák száma (Magyarországon 2000-2200 óra), a marokkói kormány nagyszabású, kb. 9 milliárd dolláros napenergia-programot indított el.

A Noor-program célja a más országoktól függő energiaellátás csökkentése.

Az 5 egységből álló, 2000 megawatt kapacitású naperőműrendszer várhatóan 2020-ra készül el teljesen.

A Noor-programnak helyet biztosító, Ouarzazate város szinte minden szempontból a fenntartható, okos városok közé tartozik, ahol nagy hangsúlyt helyeznek az energiafelhasználás csökkentésére vagy megújuló energiával való biztosítására, az újrahasznosításra, a talajjavításra és a víztakarékosságra. Az utóbbit mikroöntözéssel és a szennyvíz újrafelhasználásával biztosítják.

Bővebben: http://365.reblog.hu/epul-marokko-oriasi-naperomuve

Forrás: http://365.reblog.hu/

Közvetlenül a dugaszoló aljzatba kapcsolni a naperőművet? Ez most már bevett gyakorlat!

$
0
0

A közvetlenül a dugaszoló aljzatba kapcsolható naperőműnek, az ún. „Plug & Save“ („bekapcsolni és spórolni“) kiserőműnek a telepítése nagyon egyszerű és gyors. Ez a változat Magyarországon egyre kedveltebbé váltik.

A jelenlegi törvényi feltételekre tekintettel a fotovoltaikus kiserőmű megfelelő megoldást jelent annak érdekében, hogy csökkentsük az energiköltségeinket. Kulcsfontosságú olyan dizájnt javasolni, hogy a berendezés teljesítménye fedezze az alapvető vagy minimális háztartási villamosenergia-szükségletet.

Energiatakarékos megoldás – a közvetlenül a dugaszoló aljzathoz csatlakozást lehetővé tevő Omniksol technológia

/public/fotosklad/articles/md/f/f9/f9aca2668.jpg

Megfelelően tervezett kiserőmű esetén nem következik be nem kívánt villamosenergia-túláramlás az elosztói hálózatba, és a háztartás a teljes előállított energiamennyiséget használja fel. Az egész rendszer moduláris, és az erőmű bármikor bővíthető.

A piac legjobb teljesítményű kiserőműve

/public/fotosklad/articles/md/8/8d/8d79c3b61.jpg

A háztartási fogyasztók táplálását szolgáló legjobb teljesítményű kiserőművet a Soleg Kft. (Soleg, s.r.o.) dobta a piacra. Ezt a kiserőművet csúcsminőségű Omniksol 248M mikroinverterrel szerelték fel.Az Omniksol 248 M a piacon elérhető legjobb teljesítményű fotovoltaikus mikroinverter. 95,5 %-os, csúcsszintű hatékonyságot kínál. 248 W-os teljesítménye lehetővé teszi olyan modern fotovoltaikus panelek csatlakoztatását, amelyeknek a teljesítménye nagyobb mint 250-260 Wp. A gyakorlatban jelenleg Canadian Solar, REC és Schutten panelekkel kapcsolatban próbálják ki a megoldást.

Könnyű telepítés

A telepítéshez nem szükséges semmilyen külön eszköz vagy tudás. A kis naperőmű különféle tetőfedővel ellátott ferdetetőkre szerelhető, de akár erkélyekre is.

Az Omniksol 248 mikroinvertert a tartószerkezet felszerelését követően kell felerősíteni. Ezután az útmutató szerint a 250 Wp teljesítményű fotovoltaikus panel a tartószerkezethez erősítendő, majd a panelt az MC4 konnektorok segítségével csatlakoztatni kell a mikroinverterhez.

A konnektorok a panelek és a mikroinverter részét képezik. A csatlakoztatás során tehát lehetetlen hibázni. Ezt követően a kiserőművet elég kábellel (ez a kiszerelés része) közvetlenül a dugaszoló aljzathoz csatlakoztatni, ahogyan a szokványos villamos fogyasztók esetében tesszük.

Ideális megoldás háztartásoknak és kis cégeknek – a közvetlenül a dugaszoló aljzathoz való csatlakozást lehetővé tevő Omniksol technológia

A kis naperőműveket úgy tervezik, hogy teljesítményük ne haladja meg a telepítési helyük szerinti objektum alapfogyasztását. Főként olyan objektumokban van létjogosultságuk, amelyeknél napközben a lehető legkisebb költséggel szükséges villamos energiát biztosítani a következők működtetéséhez:

– kerti medencék és tavacskák keringetőszivattyúi,

– szerverek,

– klímaberendezések,

– nappali világítás,

– hűtőládák.

A dugaszoló aljzathoz való – mikroinverter segítségével történő – csatlakozásnak elsősorban olyan háztartásokban és kisebb cégek esetében van létjogosultsága, amelyeknél az alapfogyasztás 1 kWh-nál kisebb. Azon háztartásokban és cégeknél, amelyeknél az alapfogyasztás meghaladja az 1 kWh-ot fázisban, a szokványos inverteres megoldás ajánlott.

A Omniksol 248M mikroinverterrel ellátott kiserőmű magyarországi forgalmazója a Soleg Kft. (Soleg, s.r.o.).

Link: http://www.napenergiainfo.hu/technika/2015/05/14/kozvetlenul-a-dugaszolo-aljzatba-kapcsolni-a-naperomvet-ez-most-mar-bevett-gyakorlat

Forrás: napenergiainfo.hu

Lerakták Magyarország legnagyobb naperőművének alapkövét a Mátrában

$
0
0

Lerakták Magyarország legnagyobb napelemes erőművének alapkövét a Mátrában pénteken, a 15 megawattos (MW) teljesítményű fotovoltaikus, mintegy 6,5 milliárd forintba kerülő erőmű a Mátrai Erőmű Zrt. beruházásában épül meg.

Az ünnepségen Marie-Theres Thiell, a társaság felügyelőbizottságának elnöke azt mondta, ezzel a beruházással Magyarországon egyedülálló módon összeér a hagyományos energiatermelés a jövő energiatermelésével.

Hozzátette: a fejlesztés megvalósulását nagyban segítette, hogy a bekerülési költség felét fejlesztési adókedvezményből tudják biztosítani.

Valaska József, a zrt. korábbi elnöke köszöntőjében azt emelte ki, hogy a társaság megértette az idők változását. A lignitalapú energiatermelés a megújuló energiatermeléssel és az erőműhöz tartozó ipari park fejlődésével együtt biztosíthatja a társaság jövőjét.

Mikus Tibor, a kivitelező konzorciumot vezető Wire-Vill Kft. ügyvezetője elmondta: a Mátrában, az Őzse-völgyi zagytározó sík felületén 30 hektáron kialakítandó szolármezőn 72 ezer 480, déli irányba tájolt napelemet helyeznek el. Az innen nyert energiát a meglévő távvezeték-hálózatba táplálják be. Terveik szerint augusztus végén már megkezdődhet az erőmű másfél hónapos próbaüzeme.

Rámutatott: ezzel a beruházással Közép-Európa legnagyobb kapcsolt szén- és megújuló-energia erőműve jön létre.

A Mátrai Erőmű Zrt. közleményében felidézi: a 950 MW beépített teljesítménnyel rendelkező erőmű Magyarország legnagyobb lignittüzelésű erőműve és az energiaszektor második legnagyobb áramtermelő üzeme, amely a teljes magyar éves villamosenergia-felhasználás 15 százalékát állítja elő.

A naperőmű-projekt helyszínéül a közel húszéves üzem után megtelt és a termelésből kivont Őzse-völgyi zagytározó szolgál. A leendő naperőmű által megtermelt villamosenergia átlagosan egy kisebb várost, mintegy ezer négytagú háztartást lát el zöldenergiával.

bkug \ gry

Forrás: MTI 2015. június 5., péntek 14:58


Jegyezze fel: elindult az első önerős naperőmű Magyarországon!

$
0
0

Csak fél megawattos, de azt napenergiából tudja a Jászágón pénteken átadott naperőmű. ez az első, amelyikhez nem társult Európai Uniós támogatás. Így is megéri!

jun20.1

Fotó: Newergies

Magyarországon egyedülálló projektnek számít az a pénteken átadott erőmű, mely 2000 darab, egyenként 245 Wp-teljesítményű, polikristályos napelem összekapcsolásával született meg. A jászágói naperőmű az első, mely Uniós támogatás nélkül épült. A rendszer teljes termelése az áramszolgáltatói hálózatba kerül, így évente várhatóan 550-580000 kWh energiamennyiség kerül majd értékesítésre.

A mintegy 200 családi ház éves fogyasztását fedezni képes termelési mennyiségből a beruházás várhatóan 10 éven belül, gyorsuló ütemben képes lesz megtérülni. A teljes beruházás meghaladta a 185 millió forintot, de a rendszer tervezett élettartam 35 év.

Bővebben: http://hvg.hu/kkv/20150619_10_ev_alatt_megterul_25_evig_csak_nyerese

Forrás: http://hvg.hu/

Naperőmű épül a szolnoki campus parkolójában

$
0
0

Naperőmű épül csaknem 140 millió forintból Szolnokon, a főiskolai campus parkolójában, ez az intézmény áramfelhasználásának mintegy 25 százalékát biztosítja – közölte Túróczi Imre rektor az MTI-vel.

Elmondta: a panelek napenergiából elektromos áramot termelnek, így az intézmény áramszámlája negyedével csökken, az időlegesen fel nem használt villamos energiát az áramszolgáltatónak értékesíti majd a főiskola.

Hozzátette, hogy a Magyarországon egyedülálló, 150 kilowatt teljesítményű árnyékoló napelemrendszer két és fél méteres magasságban, lábakon áll, kiépítése költséges, viszont nem jár a Tiszaliget zöldterületének csökkenésével.

Túróczi Imre tájékoztatása szerint az augusztus végéig megvalósuló projektet 30 millió forinttal az Emberi Erőforrások Minisztériuma, 108 millió forinttal az Európai Unió támogatja.

bbbr \ bám \ bsa

Forrás: MTI 2015. július 24., péntek 5:25

Egyre közelebb a pécsi naperőmű

$
0
0

Ha uniós támogatások is kilátásban lesznek, akár már jövő év elején elkezdheti építeni a grandiózus pécsi naperőművet a német-magyar vegyes vállalat. Kétezer négyfős család éves energiafelhasználását termelhetik így meg.

– A terveink megfogalmazódása után elkészítettük a talajmechanikai vizsgálatot, amely pozitív eredménnyel zárult. Szintén sikerült megegyeznünk az áramszolgáltatóval arról, hogy amint működésbe lendül a pécsi napelempark, a megtermelt energiát átveszik tőlünk. A várossal pedig a kiszemelt tüskésréti terület bérleti szerződése aláírásra készen áll – mondja Sarkadi Gábor, a pécsi beruházást tervező Sybac-Solar Hungary Kft. projektmenedzsere.

Németországban ilyenek vannak, Tüskésrétre is hasonlót terveznek...
Németországban ilyenek vannak, Tüskésrétre is hasonlót terveznek…

Ahogy arról lapunk korábban beszámolt, egy Németország több részén már évek óta, s hazánkban az utóbbi hónapoktól kezdve napelemparkokat üzemeltető német nagyvállalat kezdte el egy pécsi naperőmű tervezését. A cég hazai képviselete Tüskésrétet nézte ki magának: itt több mint húsz focipályányi területet borítana be napelemekkel. A megtermelt energiát eladnák a szolgáltatónak.

Pécs kiváló adottságokkal rendelkezik egy naperőmű számára, hiszen a napsütéses órák száma magas, az időjárás kellően kedvező ilyen energiaforrások kiaknázására, sokkal jobb, mint Németországban.

A német anyavállalat hazai leányaként a SYBAC-Solar Hungary Kft. tavaly alakult meg Magyarországon. Céljuk, hogy napelemszigeteket, napelemparkokat hozzanak létre nálunk, s hosszú távon a megtermelt energia rendszerbe táplálásával érjenek el nyereséget.

Az Alföldön már működnek a cég parkjai...
Az Alföldön már működnek a cég parkjai…

Többek között Németországban, Franciaországban és az Egyesült Államokban vannak a cégnek működő erőművei; összesen 125 ezer négyfős család éves villamosenergia-felhasználását képesek így előállítani.
Sarkadi beszámolt róla, hogy nálunk az Alföldön Ópusztaszer, Balástya és Pusztaszer térségében három, egyenként 500 kW-os napelemparkot már létrehoztak. Egy-egy ilyen 500-as park villamosenergia-termelése több mint 150, négyfős család éves áramfogyasztására elegendő kapacitást nyújt.

Bővebben: http://www.pecsma.hu/pecs-aktual/egyre-kozelebb-a-pecsi-naperomu/

Forrás: pecsma.hu

Újabb naperőmű épül Magyarországon

$
0
0

Évi 500 ezer kilowatt beépített teljesítményű naperőművet épít mintegy 190 millió forintból a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Jászágón a Fotoszféra Kft. beruházásában a Newergies Kft. A naperőmű a tervek szerint november végére készül el.

Az 1,7 hektáron megvalósuló beruházás költségének 80 százalékát hitelből, 20 százalékát önerőből biztosította a beruházó cég, uniós támogatás nélkül – mondta el Babó Gábor ügyvezető.

A jászágói naperőmű csaknem 2000 polikristályos napelemből áll, évi 550 ezer kilowattórás termelését az áramszolgáltatói hálózatba értékesítik majd.

Az ügyvezető kitért arra, hogy az erőmű-beruházás kevesebb mint tíz éven belül térül meg, tervezett élettartama 30-40 év. Hozzátette: a lassú avulási idő miatt 25 év múlva a naperőmű még a teljesítménye 80 százalékát képes garantáltan produkálni.

Babó Gábor szólt arról, hogy az elmúlt két évben a Newergies Kft. saját beruházásában két naperőmű épült Jászágón.

Ez év elején egy 185 millió forintos beruházásban megvalósuló, szintén évi 500 ezer kilowatt beépített teljesítményű naperőművet építettek. Ennek érdekessége, hogy akkor az első és egyetlen olyan hazai naperőmű beruházás volt, amely támogatás és pályázati pénzek felhasználása nélkül készült el – közölte. Ez a naperőmű júliustól szeptemberig 150-180 ezer kilowatt óra energiát termelt – mondta Babó Gábor, majd összehasonlításként hozzátette: a tavasztól őszig tartó 80 százalékos termelési kapacitást, ősztől tavaszig – a napos órák számának csökkenése miatt – 20 százalékos váltja.

Ezeken túl a cég 2013-ban közel 70 millió forintból 50 százalékos Leader pályázati támogatással épített egy mára már mintegy 110 kilowatt beépített teljesítményű bemutató telepet Jászágón, amely két napkövető és egy fix beépítésű napelemes rendszerből áll.

Babó Gábor elmondta: tervezik egy, a most átadottnál tízszer nagyobb, 5 megawattos erőmű létrehozását a Jászságban, ennek pontos helyszíne még nem publikus. Ez szintén támogatás nélkül, kizárólag piaci finanszírozással valósulna meg, és a létesítmény a tervek szerint 2016 végén kezdené meg az energiatermelést – fűzte hozzá.

A nyilvános cégadatok szerint a Newergies Kft. éves értékesítési nettó árbevétele 2014-ben meghaladta a 792 millió forintot, 2013-ban több mint 189 millió forint volt. A társaság adózott eredménye ugyanezen időszakban több mint 15 millióról 142 millió forintra nőtt.

Forrás: metropol.hu

A jelenlegi legnagyobb napelemes rendszer épül Tatabányán

$
0
0

Jelentősen csökkenő vásárolt villamosenergia mennyiség, a megújuló energiaforrások felhasználásának növelése, energetikai költségek csökkentése, a felszabaduló forrásoknak köszönhetően betegellátás színvonalának növelése és a munkahelyek megtartása a cél.

A Szent Borbála Kórház Tatabánya, valamint vonzáskörzete lakosságának egészségügyi ellátásában központi szerepet tölt be. Kiemelt célja a betegellátás színvonalának folyamatos emelése, munkájuk hatékonyságának növelése. A fejlesztés során 255 Wp/panel teljesítményű, polykristályos napelemeket 20 fokos szögben szerelnek fel a kórház tetejére, összesen 1 347 db-ot, emellett beépítésre kerül 27 db inverter is.

A kórház fejlesztése során támogatja az innovatív megoldásokat, ebbe az elképzelésbe illeszkedik a napelemek gépjármű parkolók fölé történő telepítése. A lehetőség adott volt a kórház számára, így műszakilag, építészetileg, gazdaságilag a legoptimálisabb helyszínt tudja biztosítani a referencia értékű beruházáshoz. Jelenleg ilyen jellegű napelem telepítés megoldás nincs az országban hasonló nagyságrendben. A napelem rendszer segítségével éves szinten bruttó 7,5 millió forint megtakarítást érhet el a kórház, a primerenergia megtakarítása 9,07% lesz.

A fenntarthatósági céloknak is teljes mértékben eleget tevő fejlesztés a munkaerő megtartását is erősíti, növeli. A beépített napelemek a kórház klímaberendezéseinek csúcsidejében termelik a legtöbb villamos energiát, amikor a hűtő rendszerek a legnagyobb terhelést jelentik a hálózat számára, emellett a tetőre szerelt napelemek árnyékoló hatása nyáron több °C-kal csökkenti az épület belső hőmérsékletét, hűtési igényét is. A napelemes kiserőmű előreláthatóan ősszel állhat munkába.

Az újrahasznosítható modulokból álló zajmentesen működő és nagyon csekély karbantartási szükségletű napelemes rendszerre a kórház az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával, a Széchenyi 2020 program keretén belül 223 587 529 forintot fordíthat, a támogatás intenzitása 100%-os.

Forrás: ma.hu

Napenergiából lesz az áram Gyömrőn

$
0
0

Napelem-parkot létesítenek a Pest megyei Gyömrőn, a naperőmű helyszínéül szolgáló önkormányzati terület bérbeadásáról legutóbbi ülésén döntött a helyi képviselő-testület – mondta a település alpolgármestere hétfőn.

Mezey Attila közlése szerint egy svájci hátterű cég hosszas tárgyalások után döntött arról, hogy projektjük Gyömrőn valósuljon meg.

A tervek alapján a korábban már újrahasznosításra alkalmassá tett egykori szemétbánya helyén, mintegy egy hektáron telepítenének napkollektor-parkot – mondta az alpolgármester.

Tájékoztatása szerint a területért jelképes összegű bérleti díjat kér a város, “cserébe” néhány éven belül a teljes önkormányzati intézményhálózat elektromos ellátását környezetbarát és olcsó napenergia biztosítaná, és a közvilágítást is innen ezzel üzemeltetnék. Addig is a keletkezett áramot az Elműnek értékesíti majd a beruházó – tette hozzá az alpolgármester.

A naperőmű átadása 2017 végén, vagy 2018 elején várható – mondta Mezey Attila.

Forrás: mti

Átadták Magyarország legnagyobb naperőművét a Mátrában

$
0
0

letöltés (1)

Elkészült Magyarország legnagyobb fotovoltaikus erőműve; a Mátrai Erőmű Zrt. beruházásában a Mátra lábánál mintegy 6,5 milliárd forintos ráfordítással megépült 16 megawattos (MW) teljesítményű létesítményt szerdán adták át.

A Mátra lábánál mintegy 6,5 milliárd forintos ráfordítással megépült létesítmény 16 megawattos (MW) teljesítményű. A fejlesztéssel Közép-Európa legnagyobb kapcsolt szén- és megújuló-energia erőműve jött létre.

A cég tájékoztatása szerint a Mátrában, az Őzse-völgyi zagytározó sík felületén 30 hektáron kialakítandó szolármezőn 72 ezer 480, déli irányba tájolt napelemet helyeztek el. Az innen nyert energiát a meglévő távvezeték-hálózatba táplálják be, ezzel egy kisebb város, mintegy négyezer háztartást képesek ellátni zöldenergiával.

A felerészt az erőmű által biztosított forrásból, felerészt pedig fejlesztési adókedvezmény igénybevételével megvalósult beruházás mintegy 24 ezer tonnával csökkenti a magyarországi széndioxid-kibocsájtást.

“Maradni fogunk, és a magyar energiagazdaság minden szereplőjével közösen fogjuk alakítani a magyarországi energiagazdálkodás jövőjét” – jelentette ki Marie-Theres Thiell, a részvénytársaság felügyelőbizottságának elnöke, utalva arra, hogy az RWE éppen húsz esztendeje van jelen Magyarországon.

Hangsúlyozta, hogy ma büszkék erre az RWE-csoporton belül is egyedülálló létesítményre, bár 2013-ban, a beruházás tervezésekor még komoly “turbulenciák” jellemezték a magyar energiagazdaságot, és az erőmű fő tulajdonosa, a német RWE-csoport még korántsem volt biztos abban, hogy további fejlesztéseket kíván végrehajtani Magyarországon.

Bernhard Lüschper, a zrt. igazgatóságának elnöke arról beszélt, hogy egy fotovoltaikus erőmű megépítése új fajta gondolkodásmódot feltételez. “Gondolatváltás időszakát éljük, jól látható, hogy van jövője az ilyen irányú fejlesztéseknek” – mondta.

A Mátrai Erőmű Zrt. 74 százalékban a német RWE Power AG., illetve az EnBW csoport tulajdonában van, 26 százalékát pedig a Magyar Villamos Művek Zrt. birtokolja.

A 950 MW beépített teljesítménnyel rendelkező erőmű Magyarország legnagyobb lignittüzelésű erőműve és az energiaszektor második legnagyobb áramtermelő üzeme, amely a teljes magyar éves villamosenergia-felhasználás 15 százalékát állítja elő.

A mintegy 2100 embert alkalmazó társaság nettó árbevétele 101,5 milliárd forint, adózott eredménye pedig 8,9 milliárd forint volt 2014-ben, míg 2013-ban 95,6 milliárd forint nettó árbevételt, és 10,5 milliárd forint nyereséget könyveltek el.

Forrás: napi.hu


Átadták Magyarország legnagyobb fotovoltaikus erőművét

$
0
0

Magyarország legnagyobb fotovoltaikus erőműve 2015. október elején kezdte meg működését. A Mátrai Erőmű napenergiát felhasználó egysége szakít a hagyományos fosszilis energiaforrásokkal, csökkentve ezzel a légkörbe jutó káros terhelést, elősegítve a költséghatékonyságot, a gazdasági kapcsolatok fejlődését és a hazai megújuló villamosenergia-ipar fellendülését.

A Visontától két kilométerre található fotovoltaikus erőmű a Mátrai Erőmű ZRt. tulajdona. A felhagyott Őzse-völgyi zagytér tetején elhelyezkedő naperőmű az alternatív rekultiváció kiváló példája, hiszen a húsz év után megtelt és előírásoknak megfelelően lefedett harminchektáros terület a lehető legészszerűbb módon került hasznosításra, a betelepített napelemekkel.

A projekt előkészítése 2013 elején kezdődött. A szükséges dokumentumok megszerzése után elindultak a közbeszerzési eljárások, és a mátrai naperőmű alapkövének letételével 2015. június 1-jén hivatalosan is kezdetét vette az erőmű építése.

A 16 megawattos naperőmű kategóriájában a legnagyobb hazánkban: 72 480 darab, egyenként 255 watt névleges teljesítményű polikristályos napelemből áll. A naperőmű a Nap fotovillamos energiáját használja fel, és a napelemek kis cellái azok, amelyek azt egyenárammá alakítják. A napelemtáblákból kialakított sorok között a területen tíz konténer, egy gyűjtő kapcsolóállomás és egy mérnökállomás kerül elhelyezésre. Az egyes konténerek két darab invertert és egy darab száraz transzformátort tartalmaznak. A naperőművet 0,8 megawattos hálózati inverterek alkalmazásával építették ki. Ezek feladata, hogy a napelemekből nyert egyenáramú energiát váltakozó árammá alakítsák. A naperőmű által megtermelt villamos energia 6 kilovoltos földkábel segítségével jut be a meglévő erőmű újracserélt indító transzformátorához, és onnan a meglévő 120 kilovoltos távvezetéken jut ki a MAVIR detki alállomására.

Az új erőmű — a leegyszerűsített energiatermelés mellett — költséghatékony, és elsősorban környezetbarát. Nem bocsát ki szén-dioxidot, és a primer energiaforrásért — amiből a villamos energiát előállítják — sem kell megküzdeni, hiszen a napfény a napelem modulokkal könnyen begyűjthető, korlátlan mennyiségben áll rendelkezésre. A napelemek gyakorlatilag hajnaltól kora estig működnek a napos időszakban. A napelem élettartama hosszabb, mint a megtérülés ideje. Huszonöt év múlva a gyártók nyolcvan százalékos energialeadást garantálnak. A naperőmű által megtermelt villamosenergia-mennyiség átlagosan, háztartási léptékben mérve egy kisebb várost — kb. négyezer fő háztartását—képes ellátni zöld energiával.

Az újonnan épülő naperőmű felügyeletéhez csupán csak hat emberre lesz szükség.

A beruházást az erőmű 50%-ban saját erős finanszírozásból, 50%-ban pedig fejlesztési adókedvezmény igénybevételével valósította meg, amelyhez a Nemzetgazdasági Minisztérium 2014-ben adta meg hozzájárulását. A beruházás teljes bekerülési költsége több mint 6,5 milliárd forint volt.

A naperőmű-beruházás több szempontból is kiemelt jelentőséggel bír: a megújuló energiaforrások alkalmazásával hazánk magas energiahordozó-import – függősége csökkenthető, illetve hozzájárul a megújuló energiaforrásból származó villamosenergia­-termelés részarányának teljesítéséhez; a környezeti fenntarthatóság és klímavédelem tekintetében pedig mintegy 24 ezer tonnával csökkenti a hazai CO2-kibocsátást.

A projekt létrejötte magyar, osztrák és román konzorcium együttműködésén alapult. A naperőmű szállítója a Wire-Vill KR. — IBC Solar GmbH — Energobit S.A. magyar—osztrák­román vállalkozás volt. A hálózati csatlakoztatáshoz szükséges 6/120 kV-os transzformátorokat a CG Electric Systems Hungary Zrt. (korábbi nevén a Ganz Villamossági Művek) szállította.

A naperőmű határidőre és sikeresen teljesítette a próbaüzemét, és az őszi körülményeknek megfelelő alacsonyabb besugárzás ellenére a hálózatra adott teljesítmény meghaladta a 15,6 MW-ot.

Forrás: agriatv-hu

Napelemes kiserőmű létesítése Mórahalom Városi Önkormányzat beruházásában

$
0
0

Az Új Széchenyi Terv keretében Környezet és Energetikai Operatív Program 2007-2013 programozási időszak pályázati kiírásában nettó 257,019 millió Ft támogatást nyert el Mórahalom Városi Önkormányzat „Napelemes kiserőmű létesítése Mórahalom Városi Önkormányzat beruházásában” címmel, KEOP-4.10.0/C-12-2013-0180 kódszámmal. Mórahalom Önkormányzata Mórahalom külterületén, Szegedtől mintegy 25 kmre, az M5-ös autópályától néhány percre, az 1,25 ha nagyságú területen 1800 db, összesen 499,5 kWp villamos teljesítményű napelemet helyezett el.

A projekt keretein belül Mórahalom város külterületén a 0105/33 hrsz.-ú ingatlanon, a Borház melletti területen 1,25 ha területen 499,5 kW-os teljesítményű napelemes villamos kiserőmű épült, amely 1.800 darab monokristályos, egyenként 285W teljesítményű déli irányba fordított napelemből áll, 30 fokban megdöntve vannak felszerelve az erre a célra kialakított, rozsdamentes acél és alumínium elemek felhasználásával épült tartószerkezetre. A napelem blokkok 30V egyenfeszültséget, 8A áramsűrűség mellet szolgáltatnak. A napelemek által a napsugárzás segítségével előállított egyenáramot 15 darab, egyenként 33.300 W váltóárami teljesítmény leadására képes inverter alakítja át váltóárammá. Az így megtermelt és előállított kisfeszültségű elektromos váltóáramot az ingatlanon elhelyezett 0,4/20 kV-os betonházas transzformátor állomás alakítja át középfeszültségre, majd innen kerül továbbításra a nem messze elhelyezkedő oszlopkapcsolóhoz, ahol a rendszer a 20 kV-os hálózatra csatlakozik.

A terület tulajdonosa a város önkormányzata. A helyi szabályozási terv szerint termőföldként hasznosítható terület átsorolásra került, 2012-ben határozat született az ingatlan más célú hasznosításának engedélyezéséről.

A becsült Működési költségek: 2.500,- eFt/év

Az évi megtermelt villamos energia 611 MWh/év, ami a maximális teljesítménnyel számítva 1220 óra csúcsidőt eredményez. A mintegy 10.000 kWh/év önfogyasztáson felül a teljes megtermelt energia értékesítésre kerül.

Az elmúlt 30 év átlaga alapján 2102h a napsütéses órák száma, amiből a nyári félévre 1522h jut, ezért a tervek szerint összesen évi kb. 620.000,- kWh fog termelni és betáplálni az EDF DÉMÁSZ Hálózati Elosztó elektromos hálózatába.

A használatba vételi eljárás várhatóan 2015. november hónapban fejeződhet be.

A össz.költségvetése nettó 376,475 millió Ft, melyhez a 68,27%-os támogatás nettó 257,019 millió Ft, valamint a település önkormányzati forrása mellett épülhet meg.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Strukturális és Beruházási Alap társfinanszírozásával valósul meg.

A világ legnagyobb naperőműve épül Marokkóban

$
0
0

A szaharai napfény táplálja majd a világ legnagyobb naperőművét az észak-afrikai Marokkóban. A három ütemben megépülő erőmű 2020-ra az ország energiaigényének 50 százalékát fedezi majd – írja a The Guardian.

A Szahara kapujának is nevezett Ouarzazate kereskedőváros közelében épül Marokkó új, négy hatalmas alegységből álló óriás naperőműve, amely nemcsak az ország energiaszükségletének felét biztosítja majd, hanem a tervek szerint Európába is exportál elektromos energiát.

Amint elkészül a teljes beruházás, ez lesz a világ legnagyobb napenergiával működő erőműve. Az erőmű teljes kapacitással 2020-ra léphet üzembe, a naperőmű első, Noor 1 nevű fázisa pedig már novemberben elkezdi a termelést. Az erőműhöz használt tükrös technológia ugyan kevésbé elterjedt és drágább megoldás, mint a háztetőkön hagyományosan alkalmazott úgynevezett fotovillamos napelemek, de korszerűbb módszernek számít és segítségével naplemente után is termelhető elektromos áram.

A sivatagi területeken kinyerhető napenergiában rejlő lehetőségek évek óta ismertek. Az 1986-os csenobili katasztrófát követően Gerhard Knies német fizikus kiszámolta, hogy a világ összes sivatagában néhány óra alatt annyi elektromos áramot lehetne termelni, amennyi az emberiségnek egy teljes évre elegendő lenne. A kihívást akkor is, most is az jelenti, hogy az elhagyott sivatagi területről miként lehet az elektromos áramot gazdaságosan a sűrűn lakott vidékekre szállítani.

Az első fázisként megépülő Noor 1-es erőműrészlegben 500 ezer félhold alakú naptükröt állítanak fel és kapcsolnak egybefüggő rendszerbe. A 800 sorban elhelyezett tükrök percenként követik a Nap mozgását az égbolton. A beruházás teljes elkészültekor a naperőmű Marokkó fővárosával, Rabattal egyező nagyságú területen fekszik majd és 580 megawatt elektromos áram előállítására lesz képes, amellyel több millió háztartás energiaellátását oldhatják meg. További részleteket a The Guardian cikkéből tudhat meg.

Forrás: http://nrgreport.com/

Újabb magyar naperőmű épült –ügyes húzás egy önkormányzattól

$
0
0

Európai uniós támogatással, nettó 376 millió forintból napelemes kiserőmű épült a Csongrád megyei Mórahalmon. Évente 25 millióért termelhetnek áramot.

1800 napelem várja a napsütést

Az önkormányzat közleménye szerint a homokháti kisváros külterületén egy 1,25 hektáros területen 1800 darab, déli irányba fordított, 30 fokban megdöntött monokristályos napelemet helyeztek el. A napelemblokkok 30 volt feszültségű egyenáramot szolgáltatnak, amit 15 inverter alakít át váltóárammá.

A Szegedtől 25 kilométerre található területen az elmúlt 30 év átlaga alapján a napsütéses órák száma évente 2102, amiből a nyári félévre 1522 óra jut. A tervek szerint a kiserőmű évente 620 megawattóra áramot fog termelni, és ezt betáplálja az EDF DÉMÁSZ Hálózati Elosztó Kft. elektromos hálózatába.

Az erőmű becsült éves működési költsége 2,5 millió forint.

A beruházás összköltsége nettó 376,475 millió forint volt, amelynek több mint kétharmadát – 257 millió forintot – uniós és hazai pályázati támogatás fedezett, a fennmaradó részt az önkormányzat biztosította saját forrásából.

Az évi 620 megawattóra áramot a mórahalmi önkormányzat honlapján közölt adatok szerint nagyjából bruttó 25 millió forintért tudják majd eladni és betáplálni az EDF DÉMÁSZ hálózatába.

Forrás: privatbankar.hu

9900 MW napelemes kapacitást kapcsolt be Kína 9 hónap alatt

$
0
0

A kínai nemzeti energiahivatal közleménye szerint az ázsiai országban az idei év első kilenc hónapjában az országos hálózatra beléptetett 9,9 GW új napelemes kapacitást, ez önmagában több, mint a teljes jelenlegi magyarországi villamoserőművi kapacitás, amely “csak” alig több, mint 8930 MW.

kina-naperomu

A kis híján 10 GW kapacitásból 8,32 GW kifejezetten napelemes erőmű (ipari méretű termelő), míg a fennmaradó 1,58 gigawattot zömmel épületek tetejére telepített fotovoltaikus rendszerek tették ki.  (Újabb viszonyítási pont: a Paksi Atomerőmű névleges teljesítménye 2 GW.)

A hír a Xinhuanet közölte azt követően, hogy a kínai energiahivatal bejelentette: az ország 2020-ban szeretné átlépni a 150 GW kapacitási szinten. Jelenleg már a 40 GW közelében járnak.

Az energiahivatalt irányító Dong Xiufen szerint az elkövetkező években a PV rendszerek telepítésén lesz a hangsúly, és Nyugat, illetve Dél felől a fókusz fokozatosan Közép- és Kelet-Kínára tevődik majd át, és reményeik szerint évente 20 GW-tal tudnak majd növekedni. A szárnyalásról szóló híreket azért az kicsit beárnyékolja, hogy az előzetes tervek 2015-re még 17,8 GW új napelemes kapacitás beépítéséről szóltak, de ettől a kínaiak biztosan elmaradnak majd.

Kínában az idei energiatermelési-mutató – az év első kilenc hónapjában – meghaladta a 30 milliárd (!) kWh-t. Azt tervezik, hogy az évtized végére a nem fosszilis energiatermelésből a fogyasztás legalább 15 százalékát biztosítani fogják.

Ezzel együtt arról is szólni kell, hogy Kína világelső az új atomerőművek építésében, ami 2014-ben számszerűen azt jelentette, hogy mintegy 9 milliárd dollárt fektetett be a nukleáris projektjeibe. Eközben azonban ennek több mint kilencszeresét, összesen 83 milliárdot pumpált bele a szél- és napenergia projektekbe, amivel el is érte már, hogy a megtermelt megújuló energia mennyisége – még a vízierőművek nélkül is – nagyobb legyen az atomerőművinél.

Forrás: http://villanylap.hu/

Viewing all 354 articles
Browse latest View live