Quantcast
Channel: Naperőmű - Magyar Napelem Napkollektor Szövetség
Viewing all 354 articles
Browse latest View live

Az eddig tervezettnél is nagyobb lesz Közép-Európa legnagyobb naperőműve Tüskésréten

$
0
0

80814_20151112142349_20151112142349A korábban ismertetett elképzelésekkel szemben nem hét, hanem tíz megawattos lesz a Tüskésrétre tervezett naperőmű, s a beruház teljes költségvetése ötmilliárd forintra emelkedik – tudta meg a Pécsi Újság.hu. Értesülésünket megerősítette a baranyai fejlesztésekért felelős miniszteri biztos, dr. Hargitai János.

Alig egy hónappal ezelőtt jelentették be, hogy a pécsi önkormányzat, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) és a Magyar Villamos Művek (MVM) együttműködésének köszönhetően fogadhatja be Pécs Közép-Európa egyik legnagyobb előkészítés alatt lévő naperőművét a város.

Az akkori hírek arról szóltak, hogy a Tüskésrétre tervezett létesítményt 3, 5 milliárdból építik fel, s az erőmű teljesítménye hét megawatt lesz – ezzel Közép-Európa legnagyobb napelemparkjával büszkélkedhet a város.

Hírportálunk azonban most úgy értesült, ennél is nagyobb léptékű lesz a vállalkozás: információnk szerint a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság elé már az a javaslat kerül, amely szerint az erőmű teljesítménye tíz megawatt lehet. Pénzügyi szempontból ez azt jelenti, hogy az eredeti költségvetés másfél milliárd forinttal emelkedik, a beruházás értéke ötmilliárd forint lesz.

A Pécsi Újság.hu értesülése szerint lényegében már biztosra vehető, hogy az újabb verzió valósulhat meg, az ehhez szükséges további döntések már csak formálisak.

Dr. Hargitai János kereszténydemokrata országgyűlési képviselő, a baranyai fejlesztésekért felelős miniszteri biztos megerősítette információinkat.

A napelemrendszer mintegy tízezer KWh-nyi energiát termel majd évente. Ez körülbelül kétezer, átlagos, négyfős család éves villamos energiaszükségletével egyenértékű. A korábbi bejelentések szerint az erőmű akár az év végéig elkészülhet.

Képünk illusztráció.

Forrás: http://www.pecsiujsag.hu/ M. B.


Kistafírozott napelemtelep: házi fényevők

$
0
0

Némi késés mutatkozik a pécsi állami napelemtelep kivitelezését illetően, amit a kormány további másfél milliárddal kistafíroz. A kereskedelmi üzemet januárra ígérik. Akkortól a Pécsi Nemzeti Színházat is napelemre kapcsolják.

A jelek szerint némi késést szenved a pécsi erőmű zagyterén – azaz a működés során keletkező iszap tárolására szolgáló területen – rohamtempóban épített állami napelem­erőmű átadása. Az eredeti pályázati kiírás december 15-i határidőt szab, de tegnap nem történt semmi.

A beruházó állami MVM tájékoztatása szerint az erőmű létesítése az év végéig fejeződik be. A kereskedelmi üzem a használatbavételéhez szükséges engedélyek megszerzése után indulhat, amit 2016 január­jára tesznek.

A csúszáshoz minden bizonnyal hozzájárul az is, hogy a kormány egy nemrég hozott határozatával

további másfél mil­liárd forintot csoportosított át

a megújuló energiás beruházások támogatására rendelkezésre álló EU-forrásból a pécsi állami napelemerőmű további bővítésére. Ez egyszersmind ugyanennyivel csökkenti a megújuló energiás termelők ilyen célból pályázható uniós keretét.

A Tüskésrétre álmodták az erőművet. A terület július végén így nézett ki  Laufer László / Népszabadság

A Tüskésrétre álmodták az erőművet. A terület július végén így nézett ki
Laufer László / Népszabadság

A kormány a nyár végén 3,5 milliárd forintnyi uniós támogatást csoportosított át egy hét megawattos (MW) napelemerőmű létesítésére. A „pályázaton” csak az állami MVM szakcége, az MVM Hungarowind indulhatott. Igaz, a feltételek sem voltak mindennapiak: a megtermelt áramot ingyen kell biztosítani az arra feljogosított állami intézmények számára. Színhelyül a pécsi erőmű zagyterét választották ki.

A kivitelezésre kiírt pályázatot az MVM szakvállalata, az MVM Ovit, valamint az AsiaNet Hungary Kft. együtt nyerte meg. Utóbbi cég tulajdonosa Béres Attila és Edelényi Nóra ügyvezetők, valamint Galambos Borbála. Az AsiaNet ismert napelemtelep-kivitelező. Két éve az akkor még a kormányfő veje, Tiborcz István érdekeltségi köréhez sorolt, hasonló profilú Elios alvállalkozójaként vált ismertté: jogi vitába keveredtek ugyanis, mivel az AsiaNet szerint Tiborczék nem fizették ki őket.

Az MVM mostani tájékoztatása szerint az AsiaNet a szerződéses munkák döntő többségét saját maga végzi, és nincs tíz százaléknál többet teljesítő alvállalkozója. A kormány a pótlólagos másfél milliárd forintot arányosan további három MW-nyi napelem létesítésére adja.

Forrás: nol.hu

Bővebben

Két hónapot csúszik a pécsi naperőmű – Csizi szerint tartják a határidőt

$
0
0

A pécsi önkormányzati hírportál szerint villámgyorsan épül a Tüskésrétre tervezett naperőmű. A baj csak annyi, hogy december végéig kellett volna készen lenniük, sőt, Csizi Péter anno még azt mondta, nincs B verzió, az erőműnek december 15-re kész kell lennie. Hát, nem nyert, mivel februárra saccolják a teljes befejezést.

Január ötödikén adta hírül a pécsi önkormányzat hivatalos szócsöve, hogy “Villámgyorsan épül a pécsi gigaerőmű” (az URL-ben még “Rekordokat döntöget a pécsi gigaerőmű” szerepel), amit a cikk szerint Csizi Péter országgyűlési képviselő és Páva Zsolt polgármester még novemberben jelentett be. (A projektre eredetileg 3,5 milliárdot szánt az állam, de aztán találtak még mellé 1,5 milliárdot. Némi gondok már viszont a kiírásnál is akadtak, ahogy ez kiderül cikkünkbőla szerk.)


1. Lehet, hogy mi vagyunk szerkesztőségileg időutazók, de mi szeptember 24-én voltunk az erről szóló sajtótájékoztatón.Nos, itt eddig két probléma merült fel:

2. A gigaerőműnek az eredeti tervek szerint december 15-re úgy kellett volna már állnia, mint kedélyes hímtagnak a lakodalomban. A szeptember végi ominózus sajtótájékoztatón a Pécsi STOP fel is tette a kérdést, hogy mi lesz akkor, ha a többi pécsi beruházáshoz hasonlóan (állatkert, M60-as Kertváros alatti része, Horvát Színház, etc.) ez is csúszni fog. Csizi Péterakkor a következőket mondta: “nincs B verzió, az erőműnek december 15-re készen kell lennie. Komoly összefogással megoldható minden határidő.”

De lett B verzió.

A Pécsi STOP utoljára december 11-én jelentetett meg cikket a naperőmű kapcsán. Abban a beruházó MVM Zrt-től egyrészt kiderült, a december 15-ei határidőt kitolták “legkésőbb december 31-ig”, másrészt pedig, ha ezen túl csúszna a befejezés, akkor a további munkákat már nem az uniós forrásból finanszírozzák.

A csúszás pedig – borítékolhatóan, hiszen eleve novemberre lett eredménye a közbeszerzésnek – megtörtént, az önkormányzati hírportál cikke szerint jelenleg is folyik az építkezés, a hálózatra kapcsolás és az üzembevétel január közepére, míg a teljes befejezés február végére várható.

És akkor a végére álljanak itt Csizi Péter, a párhuzamos pécsi valóság felkent nagykövetének szavai az önkormányzati cikkből.

“Csizi Péter országgyűlési képviselő szerint is az európai uniós követelményrendszernek megfelelően halad a munka. A projektgazda MVM tartja az elszámolási határidőt, betartja a szabályokat, így az erőmű hamarosan, heteken belül megkezdi üzemelését. Jelenleg a műszaki beállítások folynak a területen.”

LOL

Forrás: Pécsi STOP/pecsma.hu

Naperőmű: 703 milliót kell kerítenie a beruházónak a befejezésre

$
0
0

Az 5 milliárd forintnyi uniós támogatási pénzből “csak” 4,2 milliárd forintot sikerült elköltenie 2015 végéig a pécsi naperőmű a beruházásért felelős MVM Hungarowind Kft-nek. A közel 90 százalékos készültségű létesítmény befejezésére a Hungarowind még 703 milliót fog költeni, de ezt nem állami- és közpénzből teszi. Az MVM Zrt. szerint a csúszásért a napelem iránti nagy kereslet és szállítási nehézségek okolhatók.

Miután január ötödikén kiderült, hogy a Csizi Péter által még tavaly szeptemberben nagy garral bejelentett pécsi giganaperőmű mégsem készült el se december 15-re, se december végéig – de minden rendben van a képviselő szerint, tartják a határidőket -, a Pécsi STOP több kérdést is föltett a beruházást végző MVM Hungarowind Kft. tulajdonosának, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt-nek.

 

Leginkább arra voltunk kíváncsiak, hogy december 31-ig mennyi uniós forrást használtak fel, illetve idén – mivel ezeket a forrásokat csak eddig lehetett használni – milyen pénzből (állami-, vagy közpénz) fogják az építkezést tovább finanszírozni. Arra is rákérdeztünk, hogy jelenleg milyen készültségi szinten áll a beruházás, és ki a felelős a csúszásért.

 


Mint az állami cég válaszából kiderült, december 31-ig az uniós forrásokból 4,2 milliárd forintot sikerült felhasználniuk. A beruházás befejezéséhez azonban még szükség van 703 millió forintra, amit a Hungarowind Kft. – mivel az uniós pénz elapadt – saját forrásból fog állni. “A saját forrást a projekt beruházója (MVM Hungarowind Kft.) fogja biztosítani, nem állami- és nem közpénzből” – olvasható az MVM Zrt. válaszában.

Mint kiderült, a projekt jelenleg közel 90 százalékos készültségi fokon áll.

Azon kérdésünkre, hogy miképp történhetett meg a beruházás csúszása, és hogy ennek ki a felelőse, a következő választ kaptuk:

“A késés alapvető oka az, hogy a projekt megvalósításának relatíve igen rövid időszakában a szükséges mennyiségű (közel 40 ezer db) és minőségű PV (fotovoltaikus – a szerk.) panelt az igen élénk kereslet miatt nehéz volt beszerezni. A beszerzés végül is sikerült, de szállítási nehézségek miatt a beszerzett mennyiség 25 %-a a szükséges időpontra nem érkezett meg a telephelyre, sőt Magyarországra sem. Ebből következően ezek telepítésére csak 2016. elején kerülhet sor.” – áll az MVM Zrt. válaszában.

Szerző: V. G.

Forrás: pecsma.hu

Villámgyorsan épül a pécsi gigaerőmű

$
0
0

Az európai uniós szabályozásnak megfelelően halad a pécsi Tüskésrétre tervezett napelempark kivitelezése. A projektgazda MVM Zrt.szerint a villamos energiát termelő erőmű heteken belül megkezdi működését.

Novemberben jelentette be Páva Zsolt polgármester és Csizi Péter pécsi országgyűlési képviselő, hogy 3,5 milliárd forintos uniós támogatásból Közép-Európa egyik legnagyobb napelemparkja épülhet meg Pécsen. Majd ezt  a kormány további 1,5 milliárd forinttal toldotta meg.

A pécsi erőmű egykori, immár rekultivált zagyterületén több mint 10 hektáron közel 40 ezer napelemtábla épül. A 10 MWp (Megawatt-peak jelentése: a csúcsteljesítmény MW-ban) teljesítőképességű erőmű nyolc, egyenként 1,25 MWp-s, modulszerűen összekapcsolt mezőből épül fel.

Napelempark-1024x661

A munkákat iszonyatos tempóban, a kiemelt beruházás keretében el is kezdték novemberben. Ugyan nem fejezték be december 31-ig, a korábban az uniós pénzek felhasználásának végső időpontjáig, de a projektgazda MVM Zrt. szerint ezzel nincs probléma.

Az MVM szerint a késedelem azért nem okoz problémát, mert az uniós forrásból csak annyit pénzt hívnak le, amilyen készültségi fokban volt munka, más következménnyel nem kell számolni – vagyis a teljes támogatás elvesztésétől.

A cég szerint egyébként is jól haladnak, hiszen a park hálózatra kapcsolása és üzembevétele január közepére, a teljes befejezése február végén várható. Ez azt jelenti, hogy közel 40 ezer táblát már lepakoltak alig másfél hónap alatt.

Csizi Péter országgyűlési képviselő szerint is az európai uniós követelményrendszernek megfelelően halad a munka. A projektgazda MVM tartja az elszámolási határidőt, betartja a szabályokat, így az erőmű hamarosan, heteken belül megkezdi üzemelését. Jelenleg a műszaki beállítások folynak a területen.

Napelemes rendszer világrekord a svájci Tissot Arénában

$
0
0

A világ legnagyobb, stadionba telepített szolárerőművét a bieli Tissot Arena tetején építették. A 62 db ABB TRIO inverterrel szerelt naperőmű teljesítménye 2,1 MW.   

Érdekesség, hogy a mérföldkőnek számító projekt lehetésges megvalósításáról eredetileg Zürich tárgyalt, azonban a projektet végül Biel városa valósította meg. A Tissot Arena olyan többfunkciós sportstadion, amely futball- és jégkorongmérkőzések lebonyolítására alkalmas. A létesítményben curlingpálya, fedett közterek, éttermek, boltok és multiplex mozi is található.

Biel, amely az „energia városának” titulálja magát, a fenntartható energiapolitika elkötelezettje. Az Energie Service Biel/Bienne (ESB) vezető energetikai szolgáltató cég a Biel régióban. Az ESB 2013 óta működik önállóan, azonban közhasznú vállalatként tulajdonosa továbbra is Biel városa. Az ESB céljai között szerepel a megújuló energiák használatának támogatása, illetve a cég tevékenyen hozzájárul az energiapolitika és az energiatermelés reformjához is.

A Tissot Aréna tetejére telepített erőmű jelentősen növeli az ESB megújuló energiaforrásra alapozott energiatermelését. A műszaki létesítmény a sportstadionokba integrált szolárerőművek között a legnagyobb a világon, ezért az a napenergia-hasznosítás terén Svájcban mintaprojektnek számít. Az erőmű várható éves energiatermelése megközelítően 2 GWh lesz, a beépített csúcsteljesítménye pedig 2 106 kWp.

A hatalmas sportkomplexum megnövelt tetőfelülete körülbelül 16 500 négyzetméter, azaz két futballpályányi terület áll rendelkezésrea szoláris modulok elhelyezéséhez. „A tervezés már igen korai fázisában eldöntöttük, hogy a stadion tetején rendelkezésre álló felületet naperőmű létesítésével hasznosítjuk, mivel a létesítmény tetejére nagyon kevés árnyék vetül” – mondta Davide Crotta, aki a megújuló energiaforrások fejlesztési projektjeit vezeti az Energie Service Biel/Bienne (ESB) vállalatnál.

solarbiel

A stadion tetejére telepített naperőművet 2015 júniusában csatlakoztatták a villamos hálózatra. Az erőmű várható éves energiatermelése közel 500 átlag svájci háztartás energiafogyasztásával lesz egyenlő. „A stadion tetejére már két lépcső is vezet, így az erőművet közelről is meg tudjuk mutatni az érdeklődőknek” – mondta Crotta. A Tissot Aréna kívülről nézve nagyon impozáns, de a létesítmény fenntartható, „napos oldala” csak felülről látható igazán.

A bieli stadion megvalósítási projektjét a Helion Solar dolgozta ki. „Ez az egyik legnagyobb naperőmű, amit valaha építettünk” – mondta Remo Nyffenegger, aki a Helion Solar marketing egységét vezeti.

A Helion Solar olyan decentralizált megoldásra tett javaslatot, amely 62 darab ABB TRIO típusú, 27.6 kW-os inverter alkalmazására épül. „Már jó ideje használjuk az ABB invertereit, és tapasztalataink mindig nagyon kedvezőek voltak” – mondta Nyffenegger. „Garantált megbízhatósága, magas, 98,2%-os hatásfoka és széles bemeneti feszültségtartománya mellett azért is választottuk a TRIO invertereket, mert inverterenként két MPPT-vel (maximális teljesítménypont követéssel) rendelkeznek, ami optimális energiateljesítményt garantál az eltérő tájolású és szögű szolár füzérek esetében.

A tendernél az ár csak az egyike volt a számos fontos kritériumnak. A fenntarthatóság, a termelékenység, a referenciák, valamint a rendszertervezés szintén nagy hangsúlyt kaptak. „Azt az opciót is megvizsgáltuk, hogy központi invertert telepítsünk a tetőre” – mondta Crotta. „Látni kell azonban, hogy a több decentralizált TRIO inverter alkalmazására épülő terv külünleges előnyöket kínál. Ez a kialakítás robusztusabb, kedvezőbb lehetőséget ad az inverterek szervizelése tekintetében, míg egy meghibásodott központi inverter javítása vagy cseréje igen komoly erőfeszítést igényel.  Az is előnynek számít, hogy a decentralizált megoldás esetében a DC kábelezés kevésbé komplex feladatot jelent”.

Aa Helion Solar cég rövid bemutatása
A Helion Solar vezető szerepet játszik a svájci piacon fotovillamos rendszerek és energiatároló üzemek tervezése, kivitelezése és karbantartása terén. A luterbachi központtal működő Helion Solar  cégnek kilenc leányvállalata van. 2015 óta a Helion Solar az Alpiq részeként működik.

Az ESB rövid bemutatása
Az ESB a bieli régió vezető energiaszolgáltatója. Az Energie Service Biel / Bienne energia-, földgáz-és vízellátást biztosít a vevői számára. Az ESB jelentős befektetéseket eszközölt a megújuló energiák hasznosításába, így pl. a víz-, a napenergia és a biogáz hasznosításába is.

.

Az ABB-ről

Az ABB (www.abb.com) a világ vezető vállalata az energetika és az automatizálás területén. Korszerű megoldásaival lehetővé teszi a közüzemi szolgáltató, ipari, szállítmányozási és infrastruktúra-kezelő ügyfeleinek, hogy növeljék termelékenységüket, miközben csökkentik a környezeti ártalmakat. Az ABB csoport a világ közel 100 országában van jelen, és kb. 135.000 alkalmazottat foglalkoztat. Magyarországi vállalata, az ABB Kft. 1991-ben alakult, és azóta az egyik vezető szállítóként van jelen a hazai közmű-, valamint energiaszektorban.

Forrás: Momentum Communications/ABB

A régió legnagyobbja lehet a harkányi naperőmű

$
0
0

Innovatív beruházásra készülnek a Gépállomáson. A Mentőhajó Alapítvány új vezetése a terület vitás kérdéseit részben már rendezte, és mint megtudtuk, nem véletlenül kívánja végleg lezárni az ügyet.

A Harkány belterületén fekvő 6,5 hektáros terület évek óta elhanyagolva állt, az épületek üresen, lepusztulva sorakoznak rajta. Az elmúlt napokban megkezdődött a növényzet gyérítése és a volt nyomda valamint raktárépületek kiürítése – milliárdos nagyságrendű projektet készítenek elő.

Az önkormányzattal való érdekegyeztetés mellett a terület végén lévő 2,5 hektáros legelőre tervez az alapítvány egy napelemparkot – mondta Pataki Péter. A Mentőhajó Alapítvány ügyvezetője jelezte: a tárgyalások alapját az képezi, hogy igyekeznek szem előtt tartani a telek két oldalán húzódó önkormányzati terület összekapcsolhatóságát.

Az alapítvány által 400-600 millió forintos beruházással tervezett ezer kilowattos naperőmű pályázata heteken belül révbe ér. Ez a teljesítmény a néhány éve még országosan is elsők között járó sellyei erőműnek és a bólyi valamint kémesi telepnek több, mint kétszerese. A megtermelt energiát a szolgáltató vásárolja meg.

Képeznék is a szakembereket

Egy másik pályázat révén szakemberek oktatásába is fogna az alapítvány. A területen lévő közel 300 négyzetméteres ingatlant kijelölve úgy tervezik, 130-150 millió forintból gyakorlati képzőhelyet alakítanak ki, ahol a napenergiához kapcsolódó szakmai átképzés lesz a fő cél.

Az első elképzelések szerint egy másik épületben autószerelő műhely kapna helyet, míg a Munkácsy utcára néző három egymás melletti telken könnyűszerkezetes házak kerülnének bemutatásra, esetleg értékesítésre. A leghátsó, jelenleg raktárként használt épület felújítása és hasznosítása is tervben van.

Forrás: http://harkanyihirek.hu/

Csak napenergiát használ a parlament

$
0
0

Pakisztán lett a világon az első ország, amelynek parlamentje teljes mértékben napenergiára alapozza működését. Az iszlámábádi parlamentet kedden avatta fel a miniszterelnök – a kormány és az emberek is abban bíznak, hogy a napenergia oldhatja meg az energetikai szektor kényes helyzetét.

760x0

A környezetbarát projektet a kínai kormány támogatta 55 millió dollárral. A pakisztáni parlament az újítással 80 MW elektromosságot termel, ebből azonban csak 68 MW-ot használnak fel az épület üzemeltetésére. A fennmaradó 12 MW energiát az országos hálózatba irányítják át – írja a Mashable.

A beruházásról még tavaly döntött a két kormány, amikor a kínai elnök, Hszi Csin-ping Pakisztánba látogatott. Becslések szerint a napenergiára alapozott működtetésnek köszönhetően az ország évi egymillió dolláros kiadást spórol meg, miközben csökkentheti a város hőenergia-igényét.

Forrás: http://faktor.hu/


Elkészült Magyarország egyik legnagyobb naperőműve Pécsett

$
0
0

Elkészült Magyarország egyik legnagyobb, 10 megawatt kapacitású naperőműve Pécsett – közölte pénteken az MVM Hungarowind Kft. az MTI-vel.

  A társaság tájékoztatása szerint a sikeres próbaüzem után megtörtént a fotovoltaikus erőmű műszaki átadása, az új létesítmény várhatóan március első felében állhat kereskedelmi üzembe.
A beruházás mintegy 4,2 milliárd forint európai uniós és állami támogatás segítségével valósult meg, az erőmű kialakításához szükséges további 703 millió forintot az MVM Hungarowind Kft. saját forrásból biztosította – tették hozzá.
Az új létesítményt a pécsi hőerőmű egykori, már felhagyott és teljes mértékben rekultivált zagyterének több mint tízhektáros területén alakították ki. Az erőmű méretét jól mutatja, hogy több mint 38 ezer napelempanelt szereltek fel, a kivitelezés csúcsidőszakában naponta 260 ember vett részt a munkában.     A naperőmű évente 10,115 millió kWh villamos energia előállítására képes mindenfajta károsanyag-kibocsátás nélkül, minimális üzemeltetési költség mellett – írták.
Ismertetésük szerint a létesítmény különlegessége, hogy a 10 megawatt beépített összkapacitás nyolc, egyenként 1,25 megawattos, modulszerűen összekapcsolt mezőből épül fel, ezek pedig egymástól függetlenül is képesek működni.
A közleményben arra is kitértek, hogy a naperőmű tervezését és kivitelezését a nyílt közbeszerzési eljárás keretében kiválasztott, az MVM OVIT Zrt. és az AsiaNet Hungary Kft. alkotta konzorcium végezte, a műszaki ellenőri feladatokat pedig az MVM ERBE Zrt. látta el.
A beruházás célja, hogy tovább csökkenjen Magyarországon a fosszilis energiafelhasználás mértéke és mérséklődjön a károsanyag-kibocsátás. Az erőmű várhatóan közel évi 15 ezer tonnával csökkenti az ország szén-dioxid-kibocsátását – összegzett a társaság.

Forrás: mti

 

Az egekbe szökhet a napelemes rendszerek száma Magyarországon

$
0
0

A CSOK támogatásból épülő otthonok energetikai követelményei közt szerepel, hogy az épületek energiaellátásának jelentős részét megújuló energiaforrások felhasználásával biztosítsák. A napelemes rendszerek alkalmasak lehetnek a tervezet megoldása szempontjából, ugyanis a háztartási méretű naperőművek elterjedése révén már lakossági szinten is igen népszerűek a fotovoltaikus rendszerek. Az önkormányzati létesítmények megújulóenergetikai fejlesztésére 90 milliárdot jut, ami a területen érdekelt – a Smart Energy Management területén aktív cégeknek – is jó hír, hiszen a telepítésekben kivehetik a részüket a munkákból.
A CSOK támogatásból finanszírozott, 2018-ig átadásra kerülő házak energetikai követelményei igen magasak. Az előírások szerint a hőszigetelésre különösen nagy figyelmet szentelnek, ezért a modern nyílászárók kerülnek beépítésre. A fenntartható fejlődés érdekében és az 2015-ös klímacsúcs érdekeinek szem ellőtt tartásával az épületek energiaellátását részben megújuló energia felhasználásával szeretnék biztosítani. A napelemes rendszerek létesítési- és üzemeltetési költségei nagyban csökkentek az utóbbi években, ezért a háztartási méretű kiserőművek egyre kecsegtetőbb megtérülések.

2013-ban nagyságrendileg 5000 napelemes rendszert telepítettek, 2014-re ez a mennyiség megduplázódott. A CSOK támogatás felhasználásával épülő házak energetikai szigorításainak következtében a telepítések száma – az eddigiekhez képest is – ugrásszerű növekedést mutathat.

Magyarország 14,65 százalékkal kívánja növelni a megújuló energia felhasználását 2020-ig. Korábbi befektetési hírünkben megírtuk, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium európai felhasználásáért felelős államtitkárának tájékoztatása szerint 90 milliárd forint jut az önkormányzati intézmények megújulóenergetikai fejlesztésére.

Forrás: http://www.smartinvest.hu/

Nagy állami napelemparkok jöhetnek

$
0
0

Körülbelül tíz, átlagosan 4 MW teljesítményű állami napelempark építését fontolgatja a kormány – értesült az NRGreport.  Ezzel jelentősen nőne a hazai beépített napelem-kapacitás, ám Magyarország lemaradása annyira jelentős az európai átlaghoz képest, hogy a projekt, ha valóban meg is valósul, még mindig csak az első lépést jelenthetné a felzárkózáshoz.

A tervezett napelemparkok társulási formában működnének – állami és önkormányzati közreműködéssel – az ország különböző részein, körülbelül tíz helyen. Még keresik a megfelelő helyszíneket, több tényezőtől is függ, hol épülnek meg végül az erőművek. Fontos, hogy találjanak olyan önkormányzatokat, amelyek ingyen vagy legalábbis kedvezményes áron biztosítanak megfelelő nagyságú területet. Nem kis területekről van szó, hiszen az erőművek átlagosan 4 MW teljesítményűek lennének, s már fél MW megtermeléséhez is körülbelül 2 hektárra van szükség. Kell, hogy legyen megfelelő betáplálási pont – nem mindegy, hogy milyen transzformátorok, hány voltos vezetékek vannak a környéken – négy megawattot feltáplálni komolyabb infrastruktúrát igényel.

A napelemparkok által termelt energiából közvilágítást és közintézmények energiaellátását biztosítanák közvetlenül. Az NRGreport úgy tudja, a tervezet szerint a termelt energiát feltáplálnák a rendszerbe, ami után rendszerhasználati díjat fizetnének, ám az energia nem kerülne közértékesítésre, nem lenne része a METÁR rendszernek – a helyszínen használnák fel.

Hogy pontosan mikor indulna a telepítés, nem tudni. A jogszabályi háttér összeállításának határideje információink szerint januárban lejárt, a tervezet még ezután kerül a kormány elé.  A projekt összköltsége 20-25 milliárd forint lenne, melyet európai uniós forrásból (KEHOP) finanszíroznának 50%-os támogatás intenzitás mellett.

Bár a tervezett 40 MW-os beépített kapacitásnövekedés tekintélyesnek tűnhet, ám Magyarország olyannyira lemaradt a napenergia használatában az unió más országaihoz képest, hogy még egy ekkora beruházás is csak az első lépést jelentené a felzárkózáshoz. Szolnoki Ádám, a Magyar Napelem Iparági Egyesület elnöke szerint öt-hét éven keresztül legalább 30 MW kapacitásnövekedésre lenne szükség, hogy lefaragjuk a lemaradásunkat.

A beépített napelem kapacitás két éve 80 MW volt, közel háromszorosa az előző évinek, ilyen mértékű növekedés nem történt Szolnoki szerint tavaly. A napelem beruházások zömét közintézmények korszerűsítése, önkormányzati projektek adták, mivel csak ezek kaptak támogatást (uniós forrást). A lakossági piac szépen fejlődik, a rezsicsökkentés ellenére, támogatás nélkül is, mondta Szolnoki, napelemparkot viszont eddig keveset és elszórtan építettek. A pécsi és mátrai erőműveken kívül tavaly több kisebb, 500 KW alatti teljesítményű parkokat adtak át. Ezek egy része egy-egy közeli település energiatermelését támogatja, például a mórahalmi 499,5 KW teljesítményű napelempark. Mások, például a Borsod-Abaúj- Zemplén megyében található Sóstófalván tavaly átadott, az Európai Bizottság kalkulátora szerint az átlagosan 465,7 KW teljesítményű rendszert áramkereskedelmi céllal is telepítették. A projekteket uniós (KEOP) forrásból finanszírozták.

Forrás: nrgreport.com

Naperőmű parcella mint biztos befektetés

$
0
0

Részesedés egy ipari méretű naperőműben

Egyre több szó esik hazánkban is az alternatív energia jövőjéről, ugyanakkor Magyarországon jelenleg igen kevés a naperőműves kapacitás. Ausztriát járva hatalmas földterületeket látni mindenhol, amely tele van napelemmel. Az osztrák mintához hasonló üzleti konstrukcióban építi meg negyedik naperőművét a Hungarosolar Investment Zrt. A cég lehetőséget kíván teremteni bárki számára, hogy könnyen hozzáférhető formában részesedést szerezzen egy ipari méretű naperőműben, és ezáltal az áramtermelés nyereségéből mintegy 25 évig részesüljön. Cikkünkben ezt a befektetési lehetőséget igyekeztünk körbejárni.

 

25 évre garantált visszabérlés, 25 évig tartó államilag garantált áram-átvétel

Röviden fogalmazva a Hungarosolar Investment Zrt a naperőmű parcelláit hosszútávra bérbeadja a befektetőnek, majd üzemeltetőként bérli vissza. Az áramtermelésből éves gyakorisággal fix díjat fizet vissza a „főbérlőnek”. Természetesen mindvégig, vagyis 25 éven keresztül garantált fix áron bérli vissza a cég a parcellákat, így a befektető semmiféle rizikót nem vállal. A szerződés megkötésekor egyidejűleg két bérleti jogviszony kerül aláírásra: az egyikben a befektető 25 évre bérbeveszi a cégtől a parcellát egy egyszeri összeggel, a másikban a Hungarosolar Investment Zrt 25 évre garantálja a visszabérlést, amelyet évente fizet. A Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal az áram 25 évig tartó államilag garantált (inflációhoz igazodó) árára és átvételére szerződéses garanciát vállalt.

 

A cég harmadik, már működő naperőműve mellett épül az új beruházás

Lengyeltótiban, a Balaton déli részén található a cég tulajdonában álló 3. működő erőmű, amely mellett most épül a 4. erőmű, amelyben parcellát kínál a részvénytársaság. Idén szeptember elsején lesz az üzemindítás, és március elsejétől fogadják a parcellajegyzést. Itt összesen 1600 parcella van, egy parcellát 150.000 forintért lehet 25 évre megszerezni, amelyet évi 10.000 forintért bérel vissza a cég a befektetőtől. Egy befektető maximum száz parcellát szerezhet. Egy erőmű éves termelése 600.000 KWh, ami 250 családi ház éves energiaszükségletét fedezi.

Tökéletes biztonság, kézzel fogható, materiális ingatlanvagyon

A naperőmű-parcella egyik legmeghatározóbb előnye, hogy tökéletesen biztonságos, kézzel fogható befektetés. Az utóbbi években sokat csalódtunk az értékpapírokban, mivel sorra derültek ki, hogy nincs fedezet mögöttük. Ezzel szemben maga a naperőmű egy olyan ingatlanvagyont képez, amely biztonságos fedezetül szolgál, ráadásul ez a kézzelfogható tőke természeténél fogva materiális, nem mobilizálható vagyonban testesül meg. A cég több mint öt éve működik, korábban négy Kft. formájában tevékenykedett, tavaly decembertől pedig zártkörű részvénytársasággá egyesült. Jelenleg meglévő három naperőmű képzi a cég saját tehermentes vagyonát, amely egymilliárd forintos vagyont képvisel. A gazdasági válság után a felelősségteljes potenciális befektetők számára éppen ezek a szempontok adnak okot a bizalomra.

kep2

A naperőmű másik nagy előnye, hogy teljesen passzív jövedelem, vagyis semmiféle gondozást nem igényel, nincsenek rejtett kiadásai, így a bevétel teljes egészében a befektetők bevételét jelenti. Magánszemélynek előny, hogy a parcella megszerzése áfamentes, a cégeknek pedig az, hogy költségként elszámolható. Bármikor bővíthető, teljesen az aktuális pénztárcához igazodik, adott esetben eladható, átruházható, örökölhető, s a termék eladását 25 évre garantálja.

Hungarosolar Investment Zrt.

www.hungarosolar.com

Hatalmas Miki egér-naperőmű épült a floridai Disneyland-ben

$
0
0

Zöldre váltott Disneyland is – mostantól napenergia működteti az egész parkot, a vonatok pedig újrahasznosított sütőolajjal működnek.

A napenergiát szolgáltató hatalmas mesefigura hivatalosan is megkezdte működését, mely része a Disneyland 2050-ig megvalósuló nagyszabású környezetvédelmi célkitűzésének.

Disneyland 50 %-al csökkenti a széndioxid kibocsátást

A Mikiegeres naperőmű mostantól megújuló energiával látja el a világ egyik legnagyobb szórakoztató központját, és a környező hoteleket is. A Disney Park bizonyos területein már régóta 1982 óta használnak napenergiát, az új, Miki egeres naperőmű, mely az USA egyik legnagyobb megújuló energiát szolgáltató projektje, azonban az egész park működéséhez biztosítja a napenergiát.

1101

A vonatok újrahasznosított sütőolajjal működnek

A Disney park tavaly bejelentette, hogy 2050-re 50 %-al szeretné csökkenteni a széndioxid kibocsátást. Ennek a nagyszabású környezetvédelmi projektnek része a Miki egér naperőmű.

A 48 ezer nappanelből álló gigantikus Miki egér-naperőmű, mely még az űrből is látszik, nagy mértékben csökkenti majd a Disney park ökológiai lábnyomát. A mesefigurás naperőmű mellett a másik újdonság, hogy mostantól a Disneyland területén közlekedő vonatok újrahasznosított sütőolajból előállított biodízellel működnek.

Forrás: impressmagazin.hu

 

A kormány büszke a pécsi naperőműre, pedig nincs sok oka rá

$
0
0

Négymilliárd forintos napelemes fejlesztést adott át csütörtökön Pécsett az energiaügyért felelős államtitkár. Aradszki Andrástól bár sok szép gondolat elhangzott, a magyar napenergiaügyi valóság éppen a kormányzati blokkolások miatt továbbra csak vár arra, hogy felvirradjon a fényes napja.

A pécsi beruházásnak köszönhetően éves szinten akár 15 ezer tonnával is csökkenhet az ország szén-dioxid-kibocsátása – jelentette ki Aradszki András energiaügyért felelős államtitkár a pécsi naperőmű átadásán, csütötökön. A távirati iroda erről szóló híradása kiemelte, hogy a több mint 4 milliárd forint uniós és állami támogatás segítségével megvalósuló beruházásnak az a célja, hogy “tovább csökkenjen a hazai fosszilis energiafelhasználás mértéke, és mérséklődjön a kibocsátott károsanyag mennyisége”.

Aradszki a távirati iroda szerint olyat is mondott, hogy “nemzetstratégiai cél, hogy olyan, a pécsi fotovoltaikus fejlesztéshez hasonló beruházások valósuljanak meg, amelyek nemcsak fenntarthatóak, hanem hozzájárulnak az ellátásbiztonság megteremtéséhez és az energiafüggőség csökkentéséhez is”. Hogy ezt hogy kell érteni, az nem világos, mivel újabb, akár csak részben hasonló tervekről eddig a kormányzat mélyen hallgatott, s a pécsi beruházás is az elejétől kezdve zavaros volt – a beruházási összegtől a kivitelező kiválasztásáig, majd a projekt pénzügyi megfejeléséig mindent meglehetős homály vett körül.

napelem_pecs

© MTI – Komka Péter

De a naperőmű kétség kívül megépült, és a számítások szerint évente több mint 10 millió kWh előállítására lesz képes a több mint 38 ezer napelempanel. Az eneriaügyi államtitkár az  ünnepélyes átadón azt is mondta, hogy mivel a megújuló technológiák egy része (pl. napelemek, naperőművek) mára gazdaságosan üzemeltethetők, “elterjedésüket nagyban ösztönzi, hogy Magyarország vállalta: a megújuló energiaforrások végső energiafogyasztáson belüli részarányát 2020-ig 14,65 százalékra emeli”, s hogy szerinte e  célkitűzés teljesítése időarányosan jól halad.

Azt korábban már részletesen megírtuk, hogy miért nem kell hanyattesni a pécsi naperőműtől – és bár mára eljutottunk odáig, hogy Aradszki csütörtökön utalt arra, hogy kéne még az országnak jó néhány efféle infrastruktúra, néhány, árnyékban hagyott adalékot érdemes újfent megvilágítani:

1) A pécsi naperőmű úgy épült meg (eddig) 4 milliárd forintnból, hogy ahhoz mintegy 3,5 milliárdot Brüsszel biztosított hozzá, a délmagyarországi város csupán az egykori távfűtőműve zagyterének átengedésével szállt be az üzletbe. Abba, amit az állami MVM egyik, eddig e területen semmit az asztalra le nem tevő cége, az MVM Hundarowind építhetett meg, mint kivitelező.

2) A decemberben másfél milliárd forinttal megdobott, és így 7 helyett 10 MW-os teljesítményűre hízlalt projekttel a hazai fogyasztási viszonyokra átszámoltan 3300 háztartás (vagyis mintegy 12-15 ezer ember) egész éves energiaigényét képes megtermelni egy olyan erőmű, amit valójában 4-5 hónap alatt meg lehet építeni, és be lehet üzemelni úgy, hogy az 20-30 évig biztosan képes lesz nagyobb problémák nélkül működni.

3) A pécsi 10 MW az “szinte semmi” – már amennyiben a helyben megtermelt, helyben “elfogyasztható” és nem környezetkárosító jellegétől el tudunk tekinteni. De az most már egzakt, nálunk is létező bizonyíték, hogy ilyen projektből évente is többet kellene produkálni. Nem csak azért, hogy Magyarország az európai zöldenergiás norma alsó határának közelébe érjen, hanem magunkért is.

4) És bár tavaly az RWE a Mátrai Erőmű meddőhányóira szintén installált egy, még ennél is nagyobb, 16 MW-os napelem-erőművet, valójában az látszik a legnagyobb gondnak – és ezt az államtitkár el is hallgatta -, hogy a kormány erre a területre láthatóan nem hajlandó áldozni. Úgy sem, hogy akár csak a szólamokban permanens segítséget kapó kkv szektor számára vonzóvá tegye az ilyen beruházásokat. Jó ellenpólusunk lett mára Hollandia, ahol a kormány ugyanúgy kézifék-behúzva állt ellen a feltétlenül szükségesnél nagyobb zöldenergia térnyerésének, mint Orbánék. Csakhogy: miután civilek pert nyertek ellenük, és bíróság kötlelezte a nagyobb részarány államilag történő elősegítését, a delfzijli (10,5 MW), a leeki (15+6 MW), az emmenéi naperőmű (10,8MW) pikk-pakk felépült, és zajlik a Veendam-i, 27,6 MW-os naperőmű létesítése is.
És Hollandia még így is a sereghajtók közé tartozik! Franciaországban 300 MW napelemtelepet kötnek össze, India jövőre átlépheti az 5000 megawattos határát, és a kínaiaknak sopánkodniuk kellett amiatt, hogy 2015-ben csak 9,9 GW potenciálig jutottak.

Forrás: hvg.hu

Városok és cégek is hasznosítanák a napenergiát

$
0
0

287919_160524-sellyenapelem1_lp

Alig adták át a pécsi naperőművet, máris több újabb hasonló beruházás előkészítése zajlik a megyében. Kisvárosok futnak versenyt egymással, hogy melyikben épül előbb új napelempark.

Bár Szigetváron és Bólyban is működik már kis naperőmű, mindkét városban újabb beruházást terveznek, ráadásul önkormányzati lebonyolításban. Ha idevesszük a közelmúltban megvalósult pécsi napelemmezőt, a már működő sellyei kiserőművet, illetve több kisebb privát napparkot, akkor túlzás nélkül állítható, hogy Baranya az élmezőnyben van a napenergia-hasznosítás területén.

Mint lapunk érdeklődésére kiderült, a megkülönböztetett figyelem két forrásból is táplálkozik. Egyrészt az új európai uniós pályázati ciklusban kiemelt célterület az alternatív energiaforrások kihasználásának támogatása. A napenergia befogására és hasznosítására kiépített rendszerekre gyakorlatilag minimális önrésszel lehet pályázni, ami nagyon gyors megtérüléssel kecsegtet. A másik vonzó lehetőség pedig, hogy a napelemekkel megtermelt villamos energiának kötelező az átvétele, méghozzá a normál erőművi tarifánál legalább egyharmadával magasabb áron.

Forrás: bama.hu


Túl napos oldal

$
0
0

A múlt hét végén egyes német nagyvállalatoknak azért ütötte pénz a markát az elektromos művektől, mert fogyasztottak, vagyis használták a megtermelt áramtartalékot. A helyzet a megújuló energiák felfutása következtében keletkezett többlet miatt állt elő, amely túlterhelte az országos hálózatot.

Elképesztő helyzet, amelyet néhány éve még elképzelni sem tudtunk. A múlt évben már a szél- és napenergia fedezte a német áramfogyasztás 22 százalékát. A zöldáram zuhanó ára sok helyen már versenyképesnek mutatkozik a fosszilis energiahordozókból, azaz a szénből, gázból, kőolajból termelt elektromossággal. Ez nem csak a németeknél van így. A makacsul a hagyományos forrásokat támogató Amerikában is szokatlan dolgok történnek. A kőolajban gazdag Texasban akkora volt a túltermelés szélenergiá­ból, hogy az áramszolgáltatók éjszakánként ingyen ­adták terméküket a háztartásoknak. A tiszta energia olcsóbbá válik, a fenntarthatóság hívei fellélegezhetnek: a fosszilis energiahordozók napjai meg vannak számlálva.

A hűvös Berlintől 150 kilométerre délkeletre már 2009-ben megnyílt egy 210 futballpályányi napelemfarm. Nálunk csak focipálya épült... Fabrizio Bensch / Reuters

A hűvös Berlintől 150 kilométerre délkeletre már 2009-ben megnyílt egy 210 futballpályányi napelemfarm. Nálunk csak focipálya épült…
Fabrizio Bensch / Reuters

A helyzet azonban nem olyan egyszerű. Ha egy napenergiába befektető cég nyereségre tör, drágábban szeretné eladni a megtermelt elektromosságot annál, mint amennyibe az előállítása került. Ha időben lépett és első a piacon, ez sikerülhet is neki. Ám ha egyre többen szeretnének megélni a napenergiából, akkor verőfényben hamar túlkínálat lép fel, és az ilyen, tárolásra alkalmatlan energiát a termelők már nehezen tudják eladni. Le kell menni az árral, ha egyáltalán lesz rá kereslet, miközben a fosszilis energiaforrást használó konkurencia könnyen tudja csökkenteni a termelést, és versenyképes marad.

A piacon azonban a legtöbb országban nincs ilyen szabadság. A kormányok a legtöbb helyen támogatják a zöldáramot (nem úgy, mint nálunk, ahol egy e heti adat szerint tavaly a legkisebb, 3,2 százalékos zöld­energia-arányt értük el az áramtermelésen belül az unióban, s a helyzet az idén tovább romolhat), és így sok termelő cég garantált áron adhatja el a szolgáltatóknak. Erre akkor is lehetőségük van, ha túl sok termelődik belőle. Persze ilyenkor, ahogy Németországban is történt, furcsa megoldások születnek.

Csakhogy az ilyen támogatások nem folytathatók a végsőkig. A briteknél máris csökkentették a szubvenciót, pedig ott a megújuló energiák az ország áramfelhasználásának csupán három százalékát fedezik. A helyzet egész egyszerűen veszélyeztetheti a zöldforradalmat.

Ilyenkor kellene segítenie az innovációnak. A ­zöldáramtermelés költségeinek további ­csökkenése az egyik megoldás a nyereségesség megőrzésére. A jelenleg használt szilíciumalapú napelemekkel azonban a New Scientist szerint nem lehet az árakon jelentősen tovább faragni. Az elmúlt hetekben eközben ausztrál kutatóknak tükrös koncentráció nélkül sikerült feltornászniuk a korábbi 24 százalékos amerikai hatékonysági rekordot 34,5 százalékra, ami közelít a napenergia villamos energiává való alakításának ilyen technológiával mért 53 százalékos elméleti határához. (Tükrökkel tovább koncentrálva a fénysugarakat a napenergiából már 40 százalékos hatékonysággal is képesek voltak áramot előállítani.) Az általuk létrehozott 27,74 négyzetcentiméteres, négyérintkezéses minimodult egy prizmába helyezték, és ez négy sugárra osztotta és felerősítette a napfényt. A szilíciumos komponens mellett indium-gallium­ sókat és germániumot használtak. Ezek az anyagok azonban még nagyon drágák, így a várt 3. generációs­ napelemek tömeggyártása még a bevezetési fázistól is messze van, 2030-ig tehát némi hatékonyságturbózással marad a jó öreg szilíciumos napelem, ami képtelen enyhíteni a napsütésből fakadó napi és főleg szezonális ingadozásokat. Addig pedig folyik a kockázás az árral…

A múlt hétvégén egyes német nagyvállalatoknak azért ütötte pénz a markát az elektromos művektől, hogy fogyasszanak, vagyis használják csak a túlcsordult áramtartalékot. Mindezt pedig a megújuló energiák felfutása következtében előállt áramtöbblet okozta, amely túlterhelte az országos hálózatot.

 Forrás: nol.hu

Újabb naperőművet építenek Pécsen

$
0
0

Bár nemrég adták át Tüskésréten az ország második legnagyobb napelemparkját, a pécsi önkormányzat újabb – három kiserőmű által alkotott – naperőművet kíván építeni. Egy ilyen kisebb erőmű kialakítása kétszázmillió forintba kerül.

Pécs városa ebben az uniós ciklusban kétmilliárd forintot különített el megújulóenergia-termelésre. A nemrég átadott tüskésréti napelempark tizenegy önkormányzati intézményt lát el a napenergia által termelt villamos energiával, ám a városvezetés újabb naperőmű kialakítását tervezi.

A Nemzetgazdasági Minisztérium által kiírt TOP-pályázat keretében a város három, egyenként 499 kWp teljesítményű kiserőművet építene meg 10 hektáron. Egy-egy egység 240-350W-os panelekből épül fel, amelyek mezőkbe rendeződnek, így 1500-2000 darab panel alkot egy kiserőművet.

800 család éves energiafogyasztását termeli meg

800 család éves energiafogyasztását termeli meg

A napelemeket 35-45 fokos, déli dőlésszöggel helyezik el. A három erőmű összesen 800 család éves villamosenergia-igényének megfelelő villamos áramot termel, amit az önkormányzat közcélra fog felhasználni.

Bár a meglévő napelempark területe kínálná magát a beruházás helyszínéül, másik lehetséges helyszínként felmerült a Füzes dűlő is, mert egyrészt ott saját, önkormányzati tulajdonú területek találhatók, másrészt a már meglévő transzformátor állomás biztosítja a hálózatra való csatlakozás lehetőségét.

Girán János alpolgármester szerint még nem született döntés arról, hogy a beruházásra melyik helyszínen kerül majd sor; a projekt optimalizálása során válik el, hogy melyik terület lesz majd alkalmasabb.

A fejlesztés célja az önkormányzati feladatellátáshoz kapcsolódó energetikai igények megújuló energiával való ellátása az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való átállás szellemében.

Forrás: pecsma.hu

Milliókat hozhat vissza a napenergia

$
0
0

Berobbantak Pécsre a napelemek. A tüskésréti napelempark kiépítése után egyre többen választják ezt a roppant olcsó, megújuló energiát áramtermelésre. A tévhitekkel ellentétben nem olyan elképesztően költséges dolog a napelemek felszerelése, áruk pedig a népszerűség növekedésével évről-évre csökken, nem beszélve arról, milyen gyorsan megtérül az ára.

A napenergia erejét szemléltetve: az a mennyiség, amennyit a Nap 24 óra alatt kibocsájt magából, többszörösen fedezné a Föld teljes egy évi energiafogyasztását, ha mindet hasznosítani lehetne.

A napelemeket forgalmazó pécsi EU-Solar Kft. vezetője, Petre András elmondta, egy panel telepítésekor rengeteg technikai vizsgálatot kell végrehajtani a házon – például a dőlésszög, a tájolás és így tovább. Sok függ attól, milyen felületre helyezik el a berendezést, a hozam mennyiségét ez nagymértékben befolyásolja.

A pécsi napelempark jövedelmező beruházás

A pécsi napelempark jövedelmező beruházás

A felszerelési költség átlagosan körülbelül a havi villanyszámla százszorosa mindig. A kisebb napelemek általában drágábbak. Ugyan a telepítési költség körülbelül hat – nyolc év alatt térül meg, de érdemes befektetni, hiszen ahogy működésbe lép, gyakorlatilag megszünteti a villanyszámlát, a későbbi években pedig milliókat lehet vele megtakarítani – magyarázza.

Elmondása szerint elképesztő sokan próbálnak élni a támogatási rendszerrel, pályázatokkal, de alig valakinek sikerül, hiszen előnyben részesülnek a vállalatok, társaságok a magánszemélyekkel szemben.

Egy napelem élettartama körülbelül 30 év, a gyártó erre vállal garanciát. Érdekes kérdés, hogy egy napelem hogyan mehet tönkre, hiszen tiszta kémiai elemekből áll, amelyek időtállóak. A kulcs a homályosodás, a szennyeződés, hiszen ha kevesebb fényt tud átereszteni, veszít a hatásfokából.

napelempark (1)

Az olasz Nettuno Solar Park évente 3,5 millió kWh-t termel

Petre szerint Magyarországon sajnos még nem ismerték fel annyira a napelem erejét és értékét. Pedig itthon egy nagyon kedvező visszavásárlási rendszer van életben erre vonatkozóan, amivel illene élnünk. Az itt legyártott elemek így mind exportra kerülnek.

Ugyanakkor például Franciaországban kedvezményes áfa-kulccsal ösztönzik a lakosságot a napenergia használatára.

De az is igaz, hogy ha Magyarországon mindenki napelemes technológiát használna, tisztán a napfény mennyiségétől függne minden. Ezért aztán szükség van Paksra például, ahol folyamatos az áramtermelés, ha nem is természetes és megújuló.

Forrás: pecsma.hu

Napelempark épülne Mohácson is

$
0
0

Napelempark létesítését tervezi az önkormányzat, a tervekről a legutóbbi képviselő-testületi ülésen tárgyaltak a városatyák.

Az elképzelések szerint az ipari parkban épülne az 1 MW kapacitású, napenergia-alapú villamoserőmű, amely számítások szerint biztosan elegendő lenne az önkormányzati intézmények energiaigényének biztosítására. A beruházás hozzávetőlegesen 700 millió forintba kerülne, aminek jelentős részét pályázati forrásból finanszírozná a város.

Forrás: bama.hu

 

A világ legnagyobb koncentrált naperőműve

$
0
0

Dubai ismét igyekszik utat törni a tiszta energiának. A Dubai Villamosenergia és Víz Hatóság (DEWA) nemrég bejelentette szándákát, amely nem más, mint építeni egy hatalmas koncentrált naperőművet, amely 1000 megawattot termelne. Ez a szám brutális, ha az eddigi adatokat nézzük, ugyanis majdnem duplája a jelenlegi legnagyobb koncentrált naperőműnek, amely Marokkóban található meg és 2018-ra 500 megawattot fog létrehozni.

A DEWA vezérigazgatója Saeed Mohammed Al Tayer azt mondta, hogy az ország az erőműnek köszönhetően a felhasznált energia 25 százalékát tiszta energiaforrásból fogja megszerezni 2030-ig. Magánvállalkozások is beszállnak a projektbe. Az első építési szakasz 2021-re lesz kész, ekkor már 200 MW-ot fog termelni az Egyesült Arab Emírségben megtalálható “monstrum”.

Al Tayer szerint a legnagyobb előnye az erőműnek az lesz, hogy a nagy koncentráltságú termikus hőt könnyedén tudják majd tárolni, így akár éjszaka is lehet majd áramot termelni.

Dubai-Electricty-And-Water-Authority-Solar-Power-1020x610

“Folyamatosan dolgozunk. Az innovatív igazgatóság meglátta, hogy mi a jövő és felkészített minket arra, hogy elbúcsúzzunk az utolsó csepp olajtól. Ennek az alapja a megújuló energia, amely egyensúlyt hoz a fejlődés és a fenntarhatóság között. A DEWA folytatni fogja a misszióját, hogy biztosítva legyen a szebb, boldogabb és tisztább jövő.” – mondta Al Tayer.

Az üzem segíteni fog az ország céljának, amely a Dubai Tiszta Energia 2050 stratégiájának az alapja. A program célja, hogy 2050-re az az energia 75 százaléka megújuló energiaforrásból származzon.

Forrás: http://phys.org/ / tisztajovo.hu

Viewing all 354 articles
Browse latest View live