Quantcast
Channel: Naperőmű - Magyar Napelem Napkollektor Szövetség
Viewing all 354 articles
Browse latest View live

Napelem-parkokra oszt pénzt az NFM

$
0
0

Hamarosan pályázhatnak az önkormányzatok napelem-parkok telepítésére, emellett energetikai modernizációra is oszt pénzt vállalkozásoknak a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.  

Újra megnyitná a villamos energia törvényt ősszel az Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, mondta Szabó Zsolt fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkár egy, a METÁR bevezetéséről szóló konferencián. A minisztérium olyan elszámolási rendszereket kíván létrehozni, amelyek erősítik a napelem-parkokban és egyéb energiaparkokban történő áramtermelést és ezek elszámolását, mondta Szabó. Az NFM most javaslatokat vár a szakmától a módosítás benyújtása előtt. A törvényt a METÁR-al egy időben, jövő januárban szeretnék elindítani.

A tervek szerint a közeljövőben mintegy 120 darab fél megawattos önkormányzati kis naperőműre és körülbelül tíz darab négy megawattos naperőműre ír ki pályázatot a minisztérium, amelyek mind hálózatra termelnek, mondta Szabó. A cél, hogy főként közintézményeket lássanak el, de nyilván normál piaci körülmények között, közvetlen beruházási támogatás nélkül is fognak hasonló naperőművek épülni, tette hozzá.

Korábban beszámoltunk róla, hogy az állam körülbelül tíz, nagy teljesítményű napelem-park építését is tervezi. Erről ittolvashat bővebben.

Emellett a hetekben (júliusban) jelenhetnek meg GINOP forrást használó, vállalkozók részére elérhető energetikai pályázatok, amelyek a termelő és szolgáltató vállalkozások támogatását célozzák a megújuló energia használatával megvalósuló energetika területén kombinált hitel formájában, tájékoztatta az NRGreportot a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. A „kombinált” jellegű pályázat tartalmaz majd vissza nem térítendő és visszatérítendő kedvezményes kamatozású hitelt, azaz a megvalósítandó projekt vissza nem térítendő támogatásból, hitelrészből és önrészből tevődik össze. Ez várhatóan 45% támogatási intenzitású vissza nem térítendő, valamint 45%-os támogatási intenzitású, visszatérítendő 0%-os kamatozású hitelt, 10% önrész+ Áfa befizetése mellett igénybe vehető hitelt jelent. A cél nemcsak a megújulók, mint energiaforrások használata, hanem energetikai megtakarítást hozó gépek cseréjével, vásárlásával történő energetikai modernizáció.

Forrás: NFM, NRGreport

Folyamatosan nő a kiserőművek száma hazánkban

$
0
0
Közzétette a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a nem engedélyköteles kiserőművek adatait.

Tavaly is folytatódott a már több éve tapasztalható trend, miszerint a háztartási méretű kiserőművek beépített kapacitása évről évre megduplázódik  – olvasható a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási hivatal legfrissebb statisztikai dokumentumában.

A nagyarányú növekedés hátterében a napelemes rendszerek számának és beépített kapacitásának bővülése áll. Az 50 kW feletti mérettartományban is növekszik a nem engedélyköteles kiserőművek száma, és bár itt kiegyenlítettebb a felhasznált energiahordozók szerinti megoszlás, a növekedés motorjának ebben a kategóriában is a napelemek tekinthetők.

A háztartási méretű naperőművek darabszáma és beépített teljesítőképessége az elmúlt években folyamatosan emelkedik. 2013-2015 időszakban az összteljesítőképesség évről évre megduplázódott, 2015. év végére elérte 127,57 MW-ot.

20160613_640_400_1

Háztartási méretű kiserőművek beépített teljesítőképessége energiaforrások szerint (2008-2015)

A darabszámot tekintve az előző évhez hasonlóan a legtöbb háztartási méretű kiserőmű az 5 kW alatti kategóriában található, tehát ebben a lakossági szegmensre leginkább jellemző kategóriában létesült a legtöbb háztartási méretű naperőmű.

20160613_640_400_2

Háztartási méretű naperőművek darabszáma méretkategóriánként (2015)

A háztartási méretű kiserőművek (HMKE) olyan kisfeszültségű (1 kV-nál nem nagyobb feszültségű) hálózatra csatlakozó kiserőművek, amelyek csatlakozási teljesítménye egy csatlakozási ponton nem haladja meg az 50 kVA-t. Ez jó közelítéssel a legfeljebb 50 kW beépített teljesítőképességű kiserőműveket jelenti.

A nem engedélyköteles kiserőművek adatai elérhetőek a Villamos energia, Megújuló energiák rovatban.

MEKH.HU

 

Napelemes kiserőművet adtak át Szombathelyen

$
0
0

Ez a legnagyobb magántőkéből épült ilyen erőmű az észak-dunántúli régióban.

Észak-Dunántúl legnagyobb magánberuházásban épült napelemes kiserőműve működik a szombathelyi BPW-Hungária Kft.-nél, amely 185 család áramfogyasztásának megfelelő áramot termel, és évente 170 tonna széndioxid kibocsátásától kíméli meg a környezetet – közölte a futóműveket és futómű rendszereket gyártó cég szerdán.

Hangsúlyozták: a vállalat kiemelten törekszik a környezeti terhelés csökkentésére, ennek érdekében számos beruházást végzett az utóbbi években.

A  megtermelt villamos energiával saját áramfogyasztását csökkenti a cég – írták a közleményben.

A napelemparkot a vállalat legnagyobb gyártócsarnokának tetejére szerelték fel, háromezer négyzetméteres felületen, 1440 darab napelem panelt helyeztek el. A napelem rendszer maximális összteljesítménye 385 kW, éves várható energiatermelése  370 000 kW.

A közlemény szerint a naperőmű a tavaszi próbaüzemet követően 2016 nyár elejétől már folyamatosan termeli az elektromos áramot.

A BPW Hungária Kft. a németországi BPW Bergische Achsen KG szombathelyi leányvállalata. A BPW-csoport haszon- és agrárjárművekbe gyárt futómű-alkatrészeket, futóműveket és futómű-rendszereket. A szombathelyi cég a vállalatcsoport második legnagyobb gyártóbázisa. Az agrárgépipari termékek tervezése, fejlesztése és értékesítése a cégcsoporton belül kizárólag a helyi mérnökcsapat feladata, és a vállalat e termékek önálló külkereskedelmi jogát is megkapta az anyavállalattól.

Forrás: MTI

Újabb világrekordra tör Dubaj – rendkívüli beruházásról döntöttek

$
0
0

Ezúttal a világ legnagyobb koncentrált napenergia erőművét építenék meg. Van élet az olajon túl?

A közel-keleti ország nemrég jelentette be, hogy a világ legnagyobb koncentrált napenergia erőművét (angolul concentrated solar power, CSP) tervezi megépíteni 2030-ra. A beruházás a Mohammed bin Rashid Al Maktoum Napelem Parkban épülne meg és a tervek szerint a kapacitása 2020-ra elérné az 1000 megawattot (mW), míg 2030-ra akár ennek ötszörösére is képes lenne.

Összehasonlításként: a paksi erőmű négy blokkja maximális kapacitáson egyenként 500 mW áramot tudna termelni, ám ezt atom- és nem napenergiával éri el.

A bejelentés egyébként nem sokkal azután történt, hogy Marokkóban megépült az eddigi legnagyobb napenergiapark első üteme. Az ottani fejlesztők sem aprózták el a terveket, azok szerint ugyanis 2018-ra már mintegy egymillió ember ellátását fedeznék a Ouarzazatéban épült erőművel. Ennek elérésére 765 millió dolláros beruházásra volt szüksége az afrikai országnak, amely így 2020-ra a tervek szerint 580 mW áram előállítására lenne képes. Nem mellesleg az új létesítménnyel több százezer tonnányi széndioxid kibocsátást spórolhat meg évente Marokkó.

Mi az a CSP?
A CSP-k, avagy a koncentrált napenergia erőművek olyan rendszerek, amelyek lencséket vagy tükröket alkalmaznak a napfény vagy a termikus napenergia kis területre való koncentrálására. Ebből végül villamos energia keletkezik, amikor a koncentrált fény hővé alakul át, amit egy hőerőgép (általában gőzturbina) vezérel, mely egyúttal egy elektromos áramot fejlesztő generátorhoz csatlakozik. Forrás: rets-project.eu

Jelenleg egyébként a legnagyobb napenergiapark Kaliforniában található, az Ivanpah CSP 392 mW-ot tud termelni maximális kapacitás mellett.

Nem meglepő irány

Az, hogy Dubaj a napenergia felé fordul, nem igazán meglepő. Az utóbbi időben ugyanis rég nem látott mélységekben van az olaj ára, amely a főképp a fekete aranya eladásából élő országoknak komoly nehézséget okoz. Az sem segít a helyzeten, hogy a nyugati szankciók lazulásával nemrég Irán is megjelent az olajpiacon, így pedig, mivel az olajkartell-tagok, azaz OPEC-országok sem voltak hajlandóak visszafogni a termelésüket, jelentős többlet jelent meg a piacon.

napelem

Ez pedig igen masszívan lefelé nyomta az árakat, amelyek bár ismét emelkednek, még mindig csak 50 dollár környékén járnak, ami igen jelentősen elmarad az akár 2014-ben mért 115 dolláros hordónkénti ártól is. A mélypont 30 dollár körül volt, akkor a nagy elemzőcégek közül nem egy állította, hogy hiába örültek sokan akkor az olcsó benzinnek, az ilyen alacsony olajár nemcsak a termelő országokat, hanem az egész világ gazdaságát romba dönthetik.

Mindez megerősítve a globális felmelegedés okozta aggodalmakkal (az olajipar jelentősen növeli az üvegházhatású gázok kibocsátását) arra ösztönözte Dubajt, hogy gazdaságilag próbáljon meg több lábra állni. Az ország terveibe pedig remekül beleilleszkedik az új napenergia-erőmű, hiszen 2020-ra az ország energiaszükségleteinek 7 százalékát biztosítanák megújuló energiából, ezt 2030-ra 25, 2050-re pedig 75 százalékra emelnék.

Az ebbe az irányba való fordulást az is elősegítette, hogy az utóbbi időben igen jelentősen csökkent a napenergia előállításának a költsége. Ezt a folyamatot az alábbi ábra tökéletesen be is mutatja:

letöltés

Jól látszik, hogy amíg az 1970-es években még több mint 100 dollár kellett egy wattnyi napenergia előállításához, addig ez napjainkban alig több mint fél dollár. Nem meglepő, hogy egyre nagyobb számban építenek világszerte ilyen erőműveket, a Techinsider márciusi gyűjtése szerint jelenleg Németország a világelső, ahol évente valamivel több mint 38 ezer mW áram előállítására lennének képesek a naperőművek maximális kapacitás mellett. Persze ez csak egy irányszám, hiszen az időjárás jelentősen befolyásolja ezen erőművek termelési képességét, ám az jól látszik, hogy az utóbbi időben bizony egyre többen fordulnak ebbe az irányba. A Techinsider listáján egyébként így néz ki a további sorrend:

letöltés (1)

Látszik, hogy egyelőre még csak a fejlett nyugati és keleti országok szerepelnek a top10-ben, ám, hogy a Közel-Kelet és Afrika sem akar lemaradni, azt jól mutatja, hogy egy megújuló energia konferencián néhány ország (Bahrein, Kuvait, Omán, Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek) arról döntött, hogy a következő 20 évben 100 milliárd dollárt költenének megújuló energiaprojektekre. Jelenleg egyébként a Nemzetközi Energia Ügynökség adatai szerint a világ országai 177 ezer mW napenergia-kapacitással rendelkeznek, amely 29 millió otthon energiaellátására elegendő.

Mi még távol a céloktól

Megújuló energiával kapcsolatos célokat Magyarország is kitűzött magának, így az EU felé egyelőre azt vállaltuk, hogy 2020-ra 20 százalékra növeljük a teljes energiafogyasztásból a megújuló energia-források arányát. Tennivaló bizony van, hiszen 2014-ben még csak 9,5 százalékon álltunk.

Jó hír, hogy azóta elkészült az ország legnagyobb napelemes erőműve a Pécsi Hőerőmű egykori területén, ahova 38 ezer panelt helyeztek el, ami a remények szerint akár 5 ezer család éves áramfogyasztását képes előállítani. Sőt, nemcsak az iparági és a vállalati szektor növekszik, hanem az úgymond háztáji termelés is: az elmúlt években például olyan mértékben nőtt a napelemes rendszerek beépítettsége Magyarországon, hogy a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási hivatal adatai szerint évről évre megduplázódik a háztartási méretű kiserőművek beépített kapacitása.

letöltés (2)

Bár ezen erőművek földgázt, biogázt, víz- és szélenergiát is hasznosítanak, a napenergia viszi a prímet, ami az összes beépített teljesítmény 98,996 százalékát, avagy 127,5 mW-t hozott.

Amennyiben az ország energiatermelését nézzük, úgy azt látjuk, hogy a megújulók 10,7 százalékot hoznak, a legnagyobb arányt a nukleáris energiaforrások (53,3 százalék) jelentik, amikor a fosszilis források (35,5 százalék) követnek. A jó hír, hogy az elmúlt években folyamatosan emelkedett a részarány, elég csak annyit mondani, hogy 2003-ban még csak 1 százalékon álltunk, míg a rossz, hogy a statisztikában itthon a megújuló energia döntő részét még mindig a tűzifa jelenti.

letöltés (3)

Forrás: napi.hu

Überzöld: napelemmel készül az elektromos autó

$
0
0

A Nissan már jó ideje Nagy-Britanniában, sunderlandi üzemében is gyártja elektromos autóját, a Leafet. (Jártam ott, marha érdekes, ahogy a villanyautó egy soron készül a hagyományos belsőégésű motoros kocsikkal, és a Leafre ugyanott illeszti rá alulról az akkumulátor-csomagot ugyanaz a robot, ahol a Qashqai-ra a benzin- vagy gázolaj-tankot.)

A gyár energia-ellátásába már eddig is besegített tíz szélturbina, de mostantól 19 000 napelem-tábla is tolja a villanyt. Az elektromos csúcsteljesítmény szélből 6,6, napfényből 4,75 MW. A komplett hibriderőmű így évente 3000 tonnának megfelelő CO2-től kíméli meg a világot, és elegendő energiát termel évi több mint 31 000 autó legyártásához. De ez is csak a termelés alig több mint 7 %-a.

6sGwJuQlT3x0JMCus

Csak az összes itt gyártott autó 7%-ának előállításához elég a Sunderlandban termelt megújuló energia, de a villanyautók gyártásának energiaigényét azért fedezi

Mivel Sunderlandben évente félmillió autó a teljes kapacitás, a napelemek üzembe helyezése sem jelenti azt, hogy a brit Nissanok zöld energiával készülnének. De a Leaf éves gyártása nem éri el a 30 ezres darabot, szóval mondhatjuk, hogy ez elektromos autók immár CO2-emisszió-mentesen készülnek Angliában. (Egyébként Sunderland kapacitása 50 ezer elektromos autó lenne évente.)

A sunderlandi gyár egyébként harminc éves az idén, de folyamatosan korszerűsítették és zöldítették, az első szélturbinát 2005-ben helyezték üzembe.

Forrás: verde.444.hu

Naphőerőmű a sivatagban

$
0
0

Az izraeli Negev-sivatagban épül a világ legmagasabb tornyos naphőerőműve, amely 55 ezer darab, egymillió négyzetméternyi összfelületű, távirányítással vezérelt tükörről odasugárzott napenergiából állít majd elő elektromos áramot. Ha elkészül, másfélszer nagyobb lesz vetélytársainál.

A Negev-sivatagban keményen dolgoznak a mérnökök, hogy tartani tudják a 2017 végére tervezett átadást. A tükrök szerelésén túl a 240 méter magas Ashalim-toronyra koncentrálnak – ami nagyobbra nő a párizsi Montparnasse-toronynál, de a londoni Uborkát, azaz a Gherkint is messze túlszárnyalja.

A rozsdamentes acéllal fedett, szögletes torony több tucat kilométeres távolságból is kivehető lesz. Az eddig használtnál háromszor nagyobb tükröket elektronika mozgatja – nem kábeleken, hanem wifin küldik az információkat –, hogy azok a napraforgóhoz hasonlóan folyamatosan kövessék a Nap mozgását.

Forrás: Reuters A hírhedt kaliforniai bázis

Forrás: Reuters
A hírhedt kaliforniai bázis

Az 55 ezer tükröt úgy szabályozzák, hogy a napfény a torony tetején található, villanykörtéhez hasonló kazánra vetődjön. A kazánban lévő víz 600 Celsius-fokosra hevül, a gőzt a torony tövénél elhelyezett turbinára vezetik.

(A félmilliárd eurós beruházást az amerikai General Electric, a francia Alstom és egy izraeli befektetési alap finanszírozza.) Az izraeli kormány 2013-ban írta ki az erőmű építésére a pályázatot és azt vállalta, hogy 25 éven keresztül garantáltan átveszi az itt termelt elektromos energiát – amivel két legyet üt egy csapásra: csökkenti az ország energiafüggőségét és növeli a megújuló energia arányát. A 121 megawatt teljesítményű fejlesztés Izrael energiaigényének 2 százalékát biztosítja, ami egy 110 ezres város ellátására elegendő. A nyolcmillió lakosú ország deklarált célja, hogy 2020-ra energiaigényének 10 százalékát megújuló forrásokból biztosítsa. „Számítások szerint ha napelemekkel fednék be a Negev-sivatag 4 százalékát, Izrael teljes elektromosenergia-igényét fedezni tudnák” – mondta az AFP-nek Eitan Parnass, a helyi Zöldenergia Szövetség vezetője.

Tornyos naphőerőművek épültek már Marokkóban, Dél-Afrikában és Kaliforniában – a Mojave-sivatagban húzták fel a hírhedt Ivanpah naperőművet. Az elvileg 3922 megawatt kapacitású amerikai telep 173 ezer ívelt tükre három, egyenként 150 méter magas toronyra koncentrálja a napsugarakat. Itt is óriási bojlerben forralják a vizet és gőzturbinával termelik az áramot, de messze nem annyit, amennyit eredetileg reméltek. 2014-ben a tervezettnek alig a felét, 2015-ben a kétharmadát állították elő. Ellenben évente mintegy 3500 madarat pusztít el a bázis, amit azzal magyaráznak, hogy a tükrök és a tornyok között helyenként 500 fokosra felhevülő levegőbe berepülő szárnyasok lénye­gében megsülnek.

Marokkóban egy ennél is nagyobb naperőművet építenek. A Noor névre keresztelt, Ouarzazate város közelében formálódó rendszer jelenleg 160 megawatt elektromos energiát termel, de 2020-ra a kapacitása meghaladja az 580 megawattot. A Noor nem a madárgyilkos konstrukciót alkalmazza. Az afrikai országban a parabolatükrökkel összegyűjtött fény a tükrök fókuszában elhelyezett csőben lévő folyadékot – Marokkóban sóolvadékot – melegíti fel.

A felhevített sóolvadék segítségével gőzt állítanak elő, ez forgatja az áramtermelő turbinákat. A Nemzetközi Energiaügynökség úgy becsüli, hogy 2050-re a világ energiatermelésének 11 százalékát ilyen naperőművek állítják elő.

Különleges naperőművek nemcsak sivatagban, hanem víztározók területén is épülhetnek. Erre példa Nagy-Britannia, ahol tavaly karácsonykor adtak át egy évi 2,7 gigawattóra elektromos energia előállítására képes, vízen úszó naperőművet. A mintegy 12 ezer napelemből álló, több mint 45 ezer négyzetméteres tükörrendszer az angliai Hyde-ban 3,5 millió fontból készült el.

Hazánk, ha nem is marokkói léptékben, de folyamatosan fejleszti ezt az ágazatot. Tavaly októberben adták át az ország legnagyobb erőművét a Mátrában. A 6,5 milliárd forintos ráfordítással megépült, 16 megawattos teljesítményű erőmű számára az energiát 30 hektáron elhelyezett 72 ezer napelem szolgáltatja. Az innen nyert áramot a meglévő távvezeték-hálózatba táplálják, ezzel 4000 háztartást látnak el zöldenergiával. Idén februárban készült el egy másik, ezúttal 10 megawatt kapacitású naperőmű Pécsett.

A csaknem ötmilliárd forintos fejlesztés részeként – a pécsi hőerőmű egykori zagyterének rekultivált, több mint tízhektáros területén – 38 ezer napelempanelt szereltek fel a baranyai megyeszékhelyen.

Forrás: magyaridok.hu

Zöldül Magyarország – újabb naperőművel lettünk gazdagabbak

$
0
0

Az új erőmű mintegy kétszáz családi házat lesz képes ellátni tiszta energiával.

0706_napelem_sajobabony_1_oszlopos_breaking

Napelem panelek a sajóbábonyi napelemparkban az átadás napján, 2016. július 6-án. Forrás: MTI/Vajda János

A szerdán átadott létesítményt a Solarpark-Bábony Kft. 200 millió forintos beruházásból építette fel, saját forrásból és banki hitelből, uniós támogatást egyáltalán nem vettek igénybe. A sajóbábonyival együtt jelenleg összesen három naperőmű működik Magyarországon, az elsőt tavaly helyezték üzembe a Mátrában, a másodikat pedig idén év elején, Pécsett. Két évvel ezelőtt egyébként összesen 1016,5 megawatt tiszta villamos energiát termeltek hazánkban, ennek mértéke tavaly több mint fél százalékkal nőtt.

Paks nem elég

Aradszki András, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyekért felelős államtitkára az avatáson emlékeztetett arra, hogy a 2030-ig szóló nemzeti energiastratégia nem az atomenergia kizárólagosságát fogalmazza meg, mivel a „nukleáris energia mellett szükség van más energiatermelési estközökre is”, ilyen a megújuló energia is, így „nagy szerepe és jelentősége van a széndioxid kibocsátás nélküli, egyéb technológiáknak”, fogalmazott az államtitkár.

Brüsszelnek egy szava sem lehet

A megújuló energiára alapuló termelés egyébként egybevág az uniós célkitűzéssel, Magyarország vállalta, hogy 2020-ig közel 15 százalékra emeli a megújuló energiaforrások energiafogyasztáson belüli részarányát, majd ezt szeretnék tovább javítani az azt követő tíz évben. Ehhez azonban a rendszer zavartalan, biztonságos és hatékony működésére van szükség.

Forrás: MTI

Egyre több a naperőmű

$
0
0

Az idei nyári napi csúcs eddig 6304 megawattóra volt az áramfogyasztásban – mondta Aradszki András, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) energiaügyért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán csütörtökön.

Az államtitkár emlékeztetett, hogy az elmúlt 8-10 évben már kiegyenlítődött a nyári és téli csúcsfogyasztás Magyarországon, amely tavaly elérte a napi 6500 megawattórát.

aradszki_video_nyito

Az energiatermelési rendszer teljes kapacitása ugyanakkor 7000 megawattóra felett van. Ez, illetve az importlehetőségek biztosítják a biztonságos energiaellátást.

Az import lehetősége Szlovénián kívül Magyarország minden szomszédjával rendelkezésre áll, évente a teljes fogyasztás 27-30 százalékát adja – tette hozzá.

Szólt arról is, hogy a nyári csúcsfogyasztás kielégítésében egyre nagyobb szerepet játszanak a naperőművek, amelyek ilyenkor termelik a legtöbb energiát.

Forrás: hirado.hu


124 hektár napelempark

$
0
0

Szatmár megyében jelenleg harminc napelempark működik vagy rendelkezik működési engedéllyel, derül ki a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség kimutatásából. A megújuló energia azonban más formában is jelen van megyénkben.

mn_1467898627napelem

A Szatmár megyei napelemparkok összteljesítménye 69,462 MW, összterülete pedig 124,39 hektár. Messze a legnagyobb a Gombáspusztán működő park, amelynek teljesítménye önmagában 48 MW.

Az ügynökség nyilvántartásában Nagykároly, Kakszentmárton, Mezőterem, Érszakácsi, Érkőrös, Avasfelsőfalu, Avasújfalu, Pete, Batiz, Oroszfalva, Hirip, Nagymadarász, Szamoslippó, Nagyszokond, Borválaszút, Szamosdob, Érszentkirály, Kálmánd, Kaplony és Piskolt szerepel – ezeken a településeken működik vagy kapott működési engedélyt napelempark.

A megújuló energia azonban más formában is jelen van megyénkben: Erdődön már megnyílt, Nagykárolyban pedig még építés alatt van az a biogázüzem, amely növényi silóval és trágyával működik.

Forrás: szatmar.ro

Brazília külső segítséggel teljesítené megújulóenergetikai terveit

$
0
0

A spanyol Elecnor vállalat Brazíliában napenergetikai projektek létesítésén fog dolgozni. A fotovoltaikus projekteket támogató beruházás értéke a 300 millió dollárt is elérheti, a létesítések pedig a brazíliai Piaui tartományt érintik majd. A napelemes rendszer 450 gigawattóra energia előállítására lesz képes évente, ami több mint 220 ezer háztartás energiaigényét biztosítja majd. A tartományban jelenleg egy olasz vállalat is épít fotovoltaikus erőművet.

Egyre nagyobb divat a megújulóenergetikai rendszerek külföldi piacon történő értékesítése. Az iparágban aktív spanyol vállalatok más országokban keresnek létesítési lehetőségeket, ugyanis a hazai gazdasági viszonyok nem teremtenek megfelelő lehetőségeket a számukra.

A hatvan éve működő spanyol vállalat 40 országban érdekelt energetikai létesítésekben. A spanyol Elecnor jóvoltából épülő fotovoltaikus rendszereket támogató fejlesztések mértéke elérheti a 300 millió dollárt is.

Celeo Redes, az Elecnor helyi vezetője szerint 2019 második felére már elképzelhető, hogy át is adják az energiatermelő egységet, amely 450 gigawattóra elektromos energiát állít majd elő egy év leforgása alatt, ezzel több mint 220 ezer háztartás energiaellátását fedezve.

A térségben alig egy hete az olasz Enel SpA energetikai vállalat kezdett építeni egy 292 megawattos, szintén napenergiát felhasználó erőművi egységet. Latin-Amerika legnépesebb országa alig egy éve 3,5 gigawattnyi napelemes kapacitást tervezett kiépíteni 2023-ig, azonban az új, januárban bejelentett terveik szerint már dupla ekkora, 7 gigawattos kapacitásról szóltak a tervek, amit 2024-ig szeretnének teljesíteni.

Forrás: smartinvest.hu

Közösségi napenergia-programok jöhetnek a nagyvárosokban

$
0
0

A közösségi napenergia termelés lehet a megoldás a nagyvárosban élők számára, ha szeretnének részben sajálábukra állni az energiaellátásban, de nem rendelkeznek tetőfelülettel, ahová szolár panelek telepíthetők – írja a MarketWatch. Az USA több államában született ezt megengedő szabáylozás az elmúlt hónapokban, és több európai nagyvárosban is indultak ilyen kísérleti programok, a közösségi kertek mintájára.

A közösségi napenergia termelés tulajdonképpen a sharing economí egyfajta speciális megjelenése. Többnyire valamiylen közösségi területen létsülnek azok a mini napenergia farmok, amelyekben tulajdonrészt szerezhetnek mindazok, akiknek nincs saját tetőfelületük, hogy szolár panelekt telepítsenek, de van megtakarításuk, amit zöldenergia termelésre szeretnnének fordítani, ha úgy tetszik egyfajta nyugdíj-előtakarékosságként, ahogyan azt a németek csinálták az elmúlt években.

A MarketWatch emlékeztet, hogy az Egyesült Államokban 15,8 millió háztartás van, amely potenciálisan napenergia felhasználó lehet a következő években. Ezek felének nincs megfelelő tetőfelülete a beruházáshoz.

Forrás: energiainfo.hu

Naperőműveket építenének Csernobil közelében

$
0
0

A csernobili atomkatasztrófa után 30 évvel merész tervekkel rukkolt elő Ukrajna, az atomerőmű környékén lévő területeket szolárpanelek telepítésével akarják újjáéleszteni. Ehhez keresnek most beruházókat az ukránok.

A csernobili atomkatasztrófa 30 éve élhetetlenné tette az erőmű egy jelentős kiterjedésű, lényegében Luxemburghoz hasonló nagyságú területét, most pedig az ukrán kormány befektetőket keres a terület újjáélesztéséhez.

Ehhez a tervek szerint a napenergiát vennék igénybe, a területen ugyanis kevés dolog van, amiből hasznot lehet húzni, a régóta fennálló radioaktív sugárzás miatt a mezőgazdaság és erdészet túlságosan veszélyes.

Az ukrán környezetvédelmi miniszter, Osztap Szemerak egy Londonban adott interjúban elmondta, a csernobili területek kedvező potenciállal bírnak a megújuló energiatermeléshez. Vannak kiépített magasfeszültségű távvezetékek, a terület nagyon olcsó és bőven van képzett erőművi munkaerő.

Ukrajnában meglehetősen kedvezőek a környezeti feltételek a szolárenergia termeléshez, jobbak, mint Németországban, ahol eddig 39 GW kapacitást telepítettek már. Az ukránok 1,1 milliárd dollár beruházással akarnak 1 GW induló szolár kapacitást telepíteni a területen.

Az ukrán környezetvédelmi minisztérium felé a beruházás kapcsán több külföldi befektető is érdeklődését fejezte ki, köztük 2 amerikai és 4 kanadai cég. Az év végére a napenergia kapacitásokat már 4 GW-ra növelnék a csernobili területen.

A beruházásnál potenciális finanszírozóként az EBRD is megjelenhet, a tárgyalások azonban itt még a korai szakaszban vannak.

hgfzururtutrur

 

Forrás: portfolio.hu

A Napot is megtartanák maguknak – sztori az Orbán-kormány természetéről

$
0
0

A napelempiac állami fojtogatását figyelve akár azt is gondolhatnánk, hogy a kormányoldalon – az atomba vetett vakhit vagy egyéb ok miatt – végképp lemondtak a Napról mint energiaforrásról. A valóságban, ahogyan a következőkben részletesen bemutatjuk, ez csak a látszat, vagy legfeljebb a valóság egyik fele: nagyon is látják ők az üzletet a napenergiában, de szeretnék megtartani maguknak.

2010 óta az Orbán­-kormány azonos irányba mutató lépések sokaságával igyekezett szűkíteni illetve politikai befolyás alá vonni a hazai napenergia­piacot. A két ciklus legnagyobb, napenergiás áramtermelő kapacitások kiépítésére vonatkozó pályázatát az elbírálás után visszavonták, a pénzt intézményi és egyházi energetikai korszerűsítési beruházásokra csoportosították át.

A 2014­-ig tartó szakaszban a nagy intézményi napenergiás projekteknél vitatható döntések sorával a kormányközeli Eliost hozták nyerő helyzetbe. Az otthonok zöldenergia­-beruházásaira nem adtak érdemi támogatást – ellenben az e célra szánt, százmilliárdos uniós forrást is az intézményi szférában tervezik elkölteni –, viszont a napelemadó bevezetésével magát a napenergiát jelentősen megdrágították.

Miután mesterségesen olyan helyzetet teremtettek, hogy nagy pénz (illetve EU-támogatás) már csak az önkormányzati­-intézményi napelemes projektekben van, tétlenül nézik, hogy a közpénzekből létrehozott deformált piac egy részét néhány magáncég látszólag felosztotta egymás között, az árakat is felhajtva, a maradékot pedig gyakorlatilag államosították. Végül pedig 2016 júniusától a szükségletekhez képest amúgy is minimális keretű Otthon Melege Program kiemelt céljai közül kivették a megújulós (lakóházakról lévén szó, értelemszerűen főként napenergiás) fejlesztéseket. Röviden így lehetne összefoglalni, mi történt az elmúlt hat évben

Magyarországon a napenergiában, ám a téma és a történet is összetettebb annál, hogy egyetlen bekezdésbe beleférjen. Az alábbiakban bemutatjuk, milyen lépésekkel ejtette csapdába a napenergia­-szektort a kormány, illetve a kormányzati döntésekre meghatározó befolyással bíró gazdasági érdekháló.

A helyzet

Hogy Magyarország európai és regionális összehasonlításban is látványosan lemaradt a napenergia hasznosításában, az makro­ és mikroszinten is jól látható. 2015­-ös adatok szerint (frissebb még nincs) nálunk a beépített napelemek össz­kapacitása mindössze 77 MW, miközben a kétmilliós igaz, délebbi fekvésű Szlovéniában ugyanez az adat 212 MW, tőlünk északra, Szlovákiában 538 MW, Romániában 1800 MW – az igazán megdöbbentő azonban az, hogy a nálunk lényegesen kisebb napenergia-­potenciálú, viszont az energiarendszer fejlesztésében is a német mintát követő Csehországban a magyar érték közel harmincszorosa, 2126 MW, és ezt a különbséget nagyon nehéz lenne racionális érvekkel megindokolni.

Érdemes megjegyezni azt is, hogy Németországban, ahol a leggyorsabban fejlődik a piac, egyáltalán nem a támogatások hajtják a növekedést: ott nagyjából 0,8 euró, azaz 25 forint a napenergiával termelt áram kilowattóránkénti ára, Magyarországon viszont 31 – ezen az alapon nálunk kellene a legnagyobb tempójú növekedést tapasztalni.

– A napelemadó tavalyi bevezetése után a napelemek érezhetően drágábbak lettek (a nemzetközi ártrenddel épp ellentétesen), nagyjából öt százalékkal. A piac úgy reagált, ahogyan vártuk: megnőtt az import aránya, nem csak a beszerzések, hanem a szolgáltatások, vagyis a kivitelezés területén is – fogalmazta meg a legmeghökkentőbb állami beavatkozás konklúzióit kérésünkre Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke. Szerinte pozitív fejlemény, hogy a Mátrai Erőműben 16 megawattos naperőmű épült, Pécsen az állami MVM adott át nemrég 10 megawattos naperőművet, ám ezek mégis inkább csak elszigetelt jelenségek, az európai napenergia-forradalomból Magyarország eddig jórészt kimaradt.

A Magyar Energetikai és Közmű­szabályozási Hivatal frissen publikált 2015­ös adatai szerint tavaly az elmúlt évek tendenciájához hasonlóan ismét megduplázódott a telepített napelemes erőművi kapacitás, aminek akár örülhetnénk is, ám az évtizedes lemaradásunk nem csökkent Európa többi országához képest – máshol sokkal gyorsabb a bővülés, és még Ukrajnában is tízszer annyi napelem jut egy főre, mint Magyarországon. A hazai növekedés jelentős része sajnos nem a magyar vállalkozásoknál csapódik le, mivel honfitársaink a környező országokba járnak napelemért, gyakran osztrák és német cégek építik meg a magyar napelemes rendszereket, kikerülve a napelemadót és a világ legmagasabb ÁFA kulcsát.

A szakmai szövetség vezetője azt állítja: mérhető volumenben csak az intézményi szférában, illetve a naperőművek területén van fejlődés, pedig egyébként Magyarországon is a napelem az egyik legjobb befektetés (a sok korlátozó tényező és az áramárat lefelé szorító rezsicsökkentés ellenére): a beruházások tíz év alatt megtérülnek, sokkal magasabb hozamot hozva, mint bármilyen banki megtakarítás. Említ egy konkrét példát is: ha egy családi házat gázfűtéssel építenek, a fűtési rendszer költsége akár a 3 millió forintot is elérheti. Amennyiben hőszivattyús-­napelemes energiarendszerrel épül a ház, akkor 5­6 millió forint az energiaellátásra jutó beruházási költség, de a többlet a sokkal olcsóbb a rezsiköltség miatt már 4­6 év alatt is visszajöhet. Kiss szerint érthetetlen, hogy az állam miért hagyja parlagon heverni ezt a lehetőséget, miért nem segít a saját polgárainak – más uniós országokkal ellentétben – adókedvezményekkel és támogatásokkal. – Egy biztos: nem a napsütés hiányzik: egy MTA­-kutatás szerint a magyar napelemes potenciál tizenkétszer nagyobb a teljes hazai villamos energia­fogyasztásnál.

Botrány 1 – Fénymásolt győzelmek ­

A magyar energiapolitika az alapjait tekintve súlyosan elhibázott, az egyértelmű globális trenddel szemben csak minimális szerepet szán a megújulóknak. De még a hátrányba kényszerített zöldenergia­szegmensben is torz piaci arányok érvényesülnek, nem véletlenül: valahogy úgy alakult, hogy szinte kizárólag a biomassza (a háztartási tűzifa és a nagyerőművi faégetés) kap teret, miközben mindkettő komoly fenntarthatósági aggályokat vet föl. És hogy mindez tökéletesen egybeesik a politika szándékaival, azt fényesen igazolja, hogy a Megújuló Energia Cselekvési terv szerint 2030­ig fenn is tartanák a fenti arányt – állítja Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért EP­-képviselője. Az energia­ és fenntarthatósági ügyekkel kiemelten foglalkozó szakpolitikus úgy látja: a napenergia­szektor kétszeresen is mostohagyerek, hiszen a lefojtott megújulókon belül is a sor végére kényszerül. Ahol pedig mégis megvalósult valamilyen nagyobb volumenű napenergia- hasznosítás, ott mindig masszívan jelen volt, és ma is jelen van a korrupció.

2013­-ban a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) 4.10.0/C jelű naperőmű­pályázatát ­ az elbírálás, illetve az eredményhirdetés és a pályázók kiértesítése után ­ az illetékes kormánytag, Lázár János visszavonta, Jávor Benedek értékelése szerint azért, mert „annyira nyilvánvaló volt a lopási szándék”. Ezzel azonban csak a még nagyobb botránynak vette elejét, a 12,2 milliárdos keretösszegű pályázat szabálytalanságait ­ amelyek nem egyediek, hanem rendszerszerűek ­ nem orvosolta és nem zárta ki, a felelősséget nem vizsgálta, felelősségrevonás sem történt. Az említett eset tényleg olyan volt, mint az Orbán-­rendszer dakota állatorvosi lova: az odaítélt, bár ki nem fizetett támogatási összeg legnagyobb hányadát olyan frissen alapított vagy szakmai múlt nélküli cégek nyerték (volna) el, amelyek a zöldenergia­szektorban sosem tevékenykedtek, és amelyek addig jellemzően árbevétel nélkül vegetáltak; a nyertesek között összesen kilenc darab 0 forintos árbevételű cég volt – ők körözték le a szektor legtapasztaltabb vállalkozásait egy olyan pályázati rendszerben, ahol elvileg a referencia és az üzleti terv volt a legfőbb bírálati szempont (fontos adalék, hogy a KEOP nem garázscégek felfejlesztését, innovatív kisvállalkozások befuttatását szolgálja, hanem elsősorban a fenntartható fejlődést: a deklarált célok alapján kizárólag olyan projekteket támogat, amelyektől joggal remélhető, hogy megvalósításuk nyomán csökken a környezetszennyezés, javul a környezeti állapot, mérséklődik az energiafogyasztás stb. ­ ezen komplex célrendszer teljesülése gyakorlatilag kizárható olyan vállalkozások esetében, amelyek semmilyen tapasztalattal nem rendelkeznek a megújuló energiatermelés területén).

A pályázaton összesen 11 olyan céget hoztak ki nyertesnek, amelyek fillérre azonos támogatást (az egyik csoportban 220.140.000 forintot, a másikban 246.830.000 forintot) igényeltek és nyertek ­ márpedig teljességgel kizárható, hogy földrajzilag nagy távolságban lévő, eltérő feltételek között megvalósítandó és különböző műszaki tartalmú napenergia­projektek valós költsége 100 százalékban azonos legyen. Sokkal inkább az valószínűsíthető, hogy fénymásolóval készült, a biztos nyerés tudatában beadott pályázatokról volt szó. A pályázók egy jól körülhatárolható körénél fölmerült a kormányzati kapcsolat: az Átlátszó gyűjtése szerint a majdnem­nyertesek közé került például Hamar Endre, Tiborcz Istvánnak (a kormányfő vejének) egykori üzlettársa, akik két érdekeltségével, a Sistrade Kft.­vel és a PBE Energiamenedzsment Kft.­vel összesen 428 millió forint uniós támogatásra kapott ígérvényt. Hamar Endre és Tiborcz István üzlettárs volt a Hamar és Tiborcz Kft.­-ben, illetve Hamar tulajdonos volt az Eliost tulajdonló Green Investments & Solutions Kft.­ben, abban az időszakban, amikor Tiborcz az Elios egyik igazgatósági tagja volt. Akkoriban az Elios Zrt. és a PBE Energiamenedzsment Kft. is a Budapesten a Szilágyi Dezső tér 1. szám alá volt bejegyezve.

A KEOP pályázatok (és általában az uniós forrásokat elosztó állami pályázatok) esetében a beérkezett pályaműveket azonos szempontok szerint, a pályázati felhívásban szereplő kritériumok alapján kell elbírálni. Minden pályázóra ugyanazok a bírálati szempontok érvényesek; ha egy pályázatot valamilyen, a pályázati anyag összeállítása során elkövetett hiba miatt elutasítanak, ugyanazon hiba esetén egy másik pályázat sem kaphat támogatást.

Ezt az alapelvet az említett KEOP pályázat elbírálása során a bírálók nem érvényesítették: a napenergiás projektekben termelt villamos energia értékesítése kizárólag a KÁT rendszeren keresztül történhet(ett); annak igazolására pedig, hogy valaki jogosult a KÁT keretében áramot eladni, a Magyar Energetikai és Közmű­-szabályozási Hivatalnak (MEKH) a saját honlapján közzétett határozata szolgál. 2013­ban az Elektron Kft., a Foton Kft., a Helios Kft., az Enertec Kft., illetve a Solartech Kft. kapott a MEKH­-től kötelező átvételre vonatkozó határozatot. Az említett cégek pályázatait az NFÜ egységesen elutasította, miközben egyetlen nyertesé nyilvánított pályázó határozata sem szerepelt a MEKH honlapján a KÁT­jogosultsággal rendelkezők között, vagyis mindannyiuk pályázatát el kellett volna utasítani. Végül nem ez történt, hanem az egész kiírást visszavonták, „tekintettel a közszféra pályázóknál jelentkező nagyszámú igényre”.

Hogy milyen lobbiszempontok indokoltak az időn túli módosítást, azt az NFÜ természetesen nem tette közzé, ugyanakkor egy olyan területre csoportosították át a pénzt, ahol direktben érvényesül a kormányzati befolyás: a közszféra intézményei számára kiírt megújulós pályázatok legnagyobb, szinte kizárólagos nyertese abban az időszakban az Elios (korábban E­OS Innovatív Zrt.), a cég közvetett tulajdonosa pedig Tiborcz István, Orbán Viktor miniszterelnök veje volt. Ráadásul írásos bizonyítékunk van rá, hogy maga az átirányítás Tiborczéktól korántsem függetlenül történt meg: lapunk birtokában van az a levél, amelyet Walter Deffa, az Európai Bizottság uniós támogatásokért felelős regionális főigazgatóságának vezetője írt Jávor Benedek EP-­képviselőnek, és amelyben a szóban forgó pályázat hibáit (az egyenlő bánásmód és a diszkrimináció­mentesség elveinek megsértését, az előzetesen jóváhagyott kiválasztási kritériumok figyelmen kívül hagyását) jelöli meg a támogatások felfüggesztésének és átcsoportosításának okaként, OLAF­vizsgálatot is javasolva. Jávor kérdésünkre külön is megerősítette: az idén januári Deffaa­levél alapján egyértelműen kiderült, hogy Lázár János a Tiborcz Istvánhoz köthető cégek által elnyert naperőműtender hiányosságai okán előírt korrekció miatt volt kénytelen 2013. szeptemberében visszavonni a tendert, és ugyanezen ok miatt vonta meg az EU­támogatást a projekttől – vagyis a miniszterelnöki vő környezetében kell keresni a magyar napelempiac lefékeződésének egyik eredőjét.

Botrány 2 – Drága rokon

A Tiborcz-­féle E­OS/Elios eleve jogilag vitatható lépésekkel vált a magyar napenergia­piac domináns cégévé. A 2009-­ben még minimális forgalmú cég 2012­-ben, két évvel az Orbán-kormány hatalomra jutása már több mint hárommilliárdos forgalmat ért el, amiben oroszlánrésze volt két uniós finanszírozású projekt, a szegedi egyetem napenergia­rendszere és az újszilvási naperőmű elnyerésének; szintén az Átlátszó tárta föl, hogy az előbbit a legdrágább ajánlattal, a versenytársak kizárása után hozta el az Elios, az utóbbit pedig úgy, hogy – bár a közbeszerzést megtámadták a vesztesek – a megbízó „rendkívüli körülményekre” hivatkozva már az eljárás alatt szerződést kötött a céggel. A

z újszilvási és a szegedi projekt összértéke együtt meghaladja az egymilliárd forintot. A kormányfő családjához köthető Elios nem csak az említett uniós forrást nyerte el a versenytársak elől, de ráadásként a referencia felmutatásának lehetőségét is: ilyen volumenű közületi napenergiás beruházást az amúgy ­ jelentős részben az Orbán­-kabinetnek a megújulókat háttérbe szorító energiapolitikája miatt ­ sorvadóban lévő magyar zöldenergia­piacon más nem nagyon valósíthatott meg (a cég még 2014 utolsó napjaiban is elnyert egy, „Fotovoltaikus rendszer telepítése az Óbudai Egyetem Doberdó út 6. szám alatti épületének vonatkozásában” című KMOP – Közép-Magyarországi Operatív Program – projektet 381 millió forint értékben, jó 50 millióval az előzetese becsült ár fölött).

A rendőrség az LMP 2014. decemberi feljelentése nyomán négy közbeszerzési ügyben nyomozást indított az Elios ellen „versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési és koncessziós eljárásban” gyanúja miatt (főként közvilágítási beruházásokról volt szó). Nem sokkal ezután Tiborcz István formálisan kiszállt az Eliosból, közvetetten birtokolt tulajdonrészét eladta a Fidesz­közeli cégek közé sorolt, a Várkert Bazárt is felújító West Hungária Baunak.

Botrány 3 – Álverseny és túlárazás

Az Elios visszalépése után jelentős átalakulás történt a hazai közületi napenergia­beruházások piacán, ám a szabad verseny korszaka továbbra sem köszöntött be. Ahogyan a témát az általa tett következő, 2015 márciusi feljelentés megalapozása végett részletesen feldolgozó Hadházy Ákos, az LMP antikorrupciós szóvivője lapunknak elmondta, úgy fest, hogy az érintett piaci szegmensen alig néhány cég osztozik – nem indulnak egymás ellen a pályázatokon, sok közbeszerzést nyernek, vélhetően tényleges árverseny nélkül.

Lapunk föltérképezte a Hadházy feljelentésében nevesített cégek, a GoodWill Energy Kft., a Tiszta Energiák a Földért és az Emberért Kft. és a Solarside Kereskedelmi és Szolgáltató Kft kapcsolati hálóját – a nyilvános cégadatok alapján az említett vállalkozások tulajdonosi körében nincs a kormánykörökhöz kapcsolható személy, és a cégek egymáshoz sem kötődnek kimutatható módon. Az is látszik ugyanakkor, hogy a kormánynak nincs ellenére, ha az érintett piaci szegmensben korlátok közé szorul a verseny és megugranak az árak, hiszen ez az árszínvonal az intézményi szektor árait is följebb tornázza. Az önkormányzati pályázatokat általános érvényűen Hadházy földije, Ács Rezső, Szekszárd fideszes polgármestere foglalta össze a Hadházy által kiszivárogtatott felvételen: „A pályázati rendszer ma így működik Magyarországon. Lejön, és azt mondja, hogy én kompletten megcsinálom neked, megnyerem neked, de én hozok mindent. És ha nem, akkor megyek egy várossal odébb. Mert van egy kvótám, amit én eloszthatok, és ha nem, akkor megyek egy várossal odébb. Zárt ajtók mögött sajnos ez van.” Maga Hadházy Ákos kérdésünkre úgy fogalmazott: benyomása szerint mindig ugyanazok nyernek, a nyertes cégek viszik magukkal a kamupályázókat (akikre csak a verseny látszatának megteremtése végett van szükség), de ez az állami hatóságokat láthatóan nem zavarja. A feljelentés mellékletéből az derül ki, hogy amikor a GoodWill Energy nem egyedül pályázik, gyakran indul vele a Renesco Kft., a Delta­Sec Plusz Kft. és a Terra Plast Kft.; a Tiszta Energiák a Solartis Kft.­vel és a Best Solar Kft.­ vel szerepel feltűnően sokszor, a Solarside pedig jellemzően egyedüli induló.

napelem_0805

Forrás: nol.hu

Bővebben

A Google annyi zöld energiát termel, hogy az energiatöbbletet értékesíteni is tudja

$
0
0

Az energiaipar trendjeinek megváltozása nem csak az energiatermelő cégek életében hozott változást, lassan nincs olyan iparág, amiben ne lenne jelen az alternatív energiaforrások felhasználása. Az Apple például olyan megújulóenergetikai kapacitásokkal rendelkezik, amelyek több elektromos energiát termelnek, mint amennyire az óriáscégnek szüksége van, ezért az amerikai cég engedélyt kért, hogy értékesíthesse az energiatermelő egységei által előállított áramot. Napjaink egyik legismertebb vállalata nem csak a megújuló energiaforrások kinyerésében mozog otthonosan, hanem a zöld kötvények értékesítésében is.

Az IT-vállalatok, szoftver és hardvergyártó cégek energiaéhsége soha nem látott méreteket öltött. A fosszilis energiahordozók felhasználásának csökkentését több nagyvállalat is szívügyének tekinti: a Google mellett a Facebook és az Apple vállalatok is lépéseket tettek a fenntartható fejlődés irányába.

A főleg hardvergyártással foglalkozó Apple az utóbbi években komoly hangsúlyt fektetett arra, hogy központjai működésének energiaigényét megújuló energiaforrások felhasználásával fedezze. Jelenleg a fotovoltaikus iparág termeli a legtöbb elektromos energiát a számukra, de van biogáz üzemük Észak-Karolinában, vízierőműveik Oregonban, emellett, további naperőműves rendszerek épülnek Nevadában és Arizonában. A megtermelt energiatöbbletet szeretnék az ellátásbiztonság érdekében értékesíteni. Az Egyesült Államok Szövetségi Energetikai Szabályozó Bizottsága (FERC) engedélyezte az elektromos energia piaci értékesítését, azonban piaci árfolyamokról még nem született döntés.

Nem egyedi eset, hogy egy nem energetikával foglalkozó vállalat energiatermelő egységeket építtet az erre szakosodott cégekkel. Nyár elején a Google 12 éves szerződést kötött a Norsk Wind Energy és a Zephyr szélerőművekkel foglalkozó vállalatokkal. A Norvégiában épülő 160 megawattos szélerőműparkot 50 szélturbina fogja alkotni, amelyek átadását 2017-re tervezik. Az egységek a Google európai szerverparkjait fogják ellátni elektromos árammal.

Az Apple a megújulóenergetikai létesítések építése mellett a zöld kötvények kibocsátásában is mutat aktivitást. A 2016 tavaszán történt 1,5 milliárd dolláros kötvénykibocsátása rekordértékű volt, ugyanis amerikai vállalat ekkora összegben még nem bocsátott ki zöld kötvényeket. Az ilyen típusú kötvények egyre népszerűbbek, ugyanis az ipar fejlődése folyamatos, ezért a kockázati tényező alacsony az ilyen típusú befektetések esetében.

Forrás: smartinvest.hu

Magyarország legnagyobb naperőművében jártunk

$
0
0

Az M3-ason Gyöngyös előtt Budapest irányába autózva jobbra lehet mutogatni a gyerekeknek az autóban: nézzétek csak, ott a Kékestető, Magyarország legmagasabb pontja, van rajta egy nagy torony, látjátok?

Apa, és mi az ott alatta, azok a nagy vödrök? – jön erre az okításra az adekvát reakció. Nos, azok a nagy vödrök Magyarország második legnagyobb erőműve, a Mátrai Erőmű (korábbi nevén Gagarin Hőerőmű) hűtőtornyai. Ez az erőmű szénerőmű, ami az Északi Középhegység alatti hatalmas lignitmezőre épült és 1969 óta működik. A lignit kitermelése és elégetés során keletkezett meddőt és salakot tehát csaknem fél évszázada rakosgatják itt hatalmas kupacokba, kopár fennsíkokba. Ezeket a területeket pedig törvényi kötelezettsége az erőműnek rekultiválni, ha már nem használják, vagyis meddő sivatagból valahogyan újra emberi hasznosításra alkalmassá kell varázsolni, esetleg meghordani termőtalajjal és visszaadni a természetnek.

A Mátrai Erőmű ZRt. az egyik ilyen folton hozta létre az ország legnagyobb napelem-parkját. A beruházáshoz meg kellett győzni a német többségi tulajdonos RWE menedzsmentjét és a hazai energiapolitika formálóit egyaránt, de összejött a projekt, és megépülhetett a 16 MW-os naperőmű.

6tZjySNyR7lYJMCus

Háttérben a Kékes, látszik is a tévétorony. A napelem-park egy nehezen megközelíthető, lakott területtől távoli mező, csak terepjáróval lehet eljutni a kapuhoz

A beruházást egy magyar-osztrák-román konzorcium valósította meg, magyar vezetéssel. A beruházónak, a Mátrai Erőmű ZRt.-nek sikerült 50%-os adókedvezménytszerezni a beruházáshoz, vagyis a teljes költség felét, 3,2 milliárd forintot leírhatott a cég az adójából tavaly év végén

A beruházást egy magyar-osztrák-román konzorcium valósította meg, magyar vezetéssel. A beruházónak, a Mátrai Erőmű ZRt.-nek sikerült 50%-os adókedvezménytszerezni a beruházáshoz, vagyis a teljes költség felét, 3,2 milliárd forintot leírhatott a cég az adójából tavaly év végén

“Vesekő nincs a cégnél” – kiabálja a zörgő-hörgő-csattogó 4×4-es teherautó-alvázra szerelt konténerben egyik kísérőnk, ahogy egy alig létező csapáson kapaszkodunk fel a mesterséges fennsíkra. Hát igen, egy napelemes erőműhöz nemigen kell hozzányúlni, ha már üzembe helyezték. A rendszer teljesen automatikusan működik, ha minden jól megy, akár éveken át nincs tennivaló benne, márpedig ha valahova nem kell odamenni, akkor nem éri meg rendes utat sem építeni. Az építkezés idejére letömörített felvonulási utat már nagyjából elmosták a zagytároló fennsíkról lefutó vízerek, egy kevésbé használt, de alig jobb állapotú földút a másik megközelítési lehetőség, de ez is csak terepjáróval járható.

Eddig bejött a spórolás: tavaly október óta itt mindössze tíz panelt kellett kicserélni – garanciában – a bő hetvenezerből, valamint egyszer egy egér csinált egy üzemzavart, amikor rágcsálni kezdte az ízletes kábelszigetelést. Ennyi melóhoz tényleg nem kell autópálya. Jobbára csak a magunkfajta újságírókat hurcolják fel ide; most épp egy, a Paks II körüli hírverésre létrejött energetikai szakblog munkatársai készítenek egy interjút az erőmű egyik szakemberével, ehhez az expedícióhoz csatlakoztam én is.

6tZkINRXxhx2JMCus

Ide nem lehet személyautóval feljutni, ebben a bódéban járnak fel az őrök, a karbantartók, nagy néha, ha kell

A kerítés, a szögesdrót nem is elsősorban a kétlábú kártevők ellen kell. Ha bejut egy őz, pláne szarvas, vaddisznó, és rémülten rohangálni kezd, nagy kárt tud okozni

A kerítés, a szögesdrót nem is elsősorban a kétlábú kártevők ellen kell. Ha bejut egy őz, pláne szarvas, vaddisznó, és rémülten rohangálni kezd, nagy kárt tud okozni

NATO-dróttal fedett kapun hajtunk be a napelemek közé, az egész területet kerítés és pengésdrót veszi körbe, folyamatos a videomegfigyelés is. Nem csak a tolvajok ellen kell ez az óvintézkedés, a nagytestű állatok komoly bajt keverhetnének, ha bejutnának és tombolni kezdenének az üvegtáblák között.

Sofőrünk leállítja a motort, kiszállunk a fülkéből – az első dolog, ami feltűnik, a csend. A trafóállomásoktól távol semmit nem hallani, illetve ez nem is igaz – idehallatszik a kb. két kilométerre lévő hőerőmű működésének zaja. A 16 megawatt szinte zajtalanul keletkezik itt a félvezetőkben. Azért, aki nem bírja a trafók, inverterek kisebb berendezésekből ismerős nagyfrekvenciás zaját, ne menjen közel a tíz transzformátor-épület valamelyikéhez, mert ott bizony már van ricsaj:

A beruházást a Mátrai Erőmű megbízásából egy magyar vezetésű konzorcium valósította meg. Az osztrák gyártású (de természetesen kínai félvezető-rétegből készült) paneleket egy osztrák cég hozta és szerelte, a román vállalkozó a vezetékeket, transzformátorokat szállította, a magyarok pedig összeállították a rendszert és szervezték a gazdasági hátteret.

Egy hagyományos erőmű vagy atomerőmű felhúzásához szükséges időhöz képest elképesztően gyorsan megvolt minden. 2015. áprilisától októberig, vagyis alig fél évig tartott a terület előkészítése, az állványzat kiépítése, a napelemek szerelése, az elektromos rendszer felépítése és az egész erőmű hálózatba kötése. Aztán bekapcsolták, azóta gond nélkül működik.

72480 tábla napelem, hipnotikus a látvány

72480 tábla napelem, hipnotikus a látvány

6tZk3wnSNuc7JMCus

A táblák közül eddig nagyjából 10 (tíz darab, igen) hibásodott meg, de ezek is fizikailag mentek tönkre, berobbant az üvegtábla a hőfeszültségtől

A napelemek 1000 voltos ún. stringekre vannak kötve, a telepről hat kilovoltos váltóáram megy ki a booster trafóra, ahonnan már a nagyfeszültségű országos hálózatnak megfelelő 120 kV-os feszültség megy a MAVIR elosztóállomására

A napelemek 1000 voltos ún. stringekre vannak kötve, a telepről hat kilovoltos váltóáram megy ki a booster trafóra, ahonnan már a nagyfeszültségű országos hálózatnak megfelelő 120 kV-os feszültség megy a MAVIR elosztóállomására

Ahogy beszélgetünk, eszembe jut valami: de hát takarítani csak kell időnként a paneleket, nem? Eddig még nem törölgettük le őket, mondja kísérőm. Csak működik. A jégeső se nagyon tudja bántani a vastag üvegtáblákat, a villámcsapások ellen a mindenhova felszerelt villámhárítók nyújtanak védelmet (a fehér antenna-szerűségek a paneltartó konzolok tetején és a transzformátor-házakon) – nincs mitől tartani.

A Mátrai Erőműben és kiszolgáló bányájában 2000 ember dolgozik. A naperőműben – egy se. Körülbelül öt ember foglalkozik részmunkaidőben ezzel a teleppel, de alapvetően ők is a hőerőmű alkalmazottai, ez a létesítmény még ennyi emberi munkaerőt sem tud lekötni.

6,5 milliárd forint volt a beruházás értéke

6,5 milliárd forint volt a beruházás értéke

Forrás: verde.444.hu

Bővebben


Csernobil napelemfarmként épülne újjá

$
0
0

Napelemeket telepítenének Csernobil területére. Nyilvánosságra került az a prezentáció, melyben miniszterek mutatták meg, hogyan tudnák hasznosítani megújuló energia termelésére a nukleáris katasztrófa helyszínének „holt” részeit.

Megvizsgálják a fejlődési lehetőségeket

A világ egyik legnagyobb napenergia farmját alakítanák ki Csernobil szennyezett nukleáris sivatagjában. Az ukrán kormány szerint a tervezett beruházással a harminc évvel ezelőtti, az üzem működésének csúcspontján produkált elektromoság közel harmadát tudnák megtermelni. A most nyilvánosságra tárt bemutatóról a The Guardian is beszámolt.

Csernobil ezer négyzetkilométeres tilalmi zónájának hatezer hektáros „holt” földje még ma is túl veszélyes ahhoz, hogy emberek éljenek vagy gazdálkodjanak itt. A tanulmány arra mutat rá, hogy a terület képes a napenergia, biogáz-, hő- és energiatermelésre. Évek óta fokozódik a nyomás az ipari fejlődés elősegítése érdekében, ám javaslat eddig nem született arra vonatkozóan, hogy hova telepítenék a napelemeket.

20160422chernobyl-dead-zone-sign-contamination

„Az ukrajnai lezárt zóna megítélésében változás állt be, és harminc évvel a csernobili tragédia után feltárja a terület fejlesztési lehetőségeit” – mutat rá a tanulmány. – „Egy olyan speciális ipari területet kell létrehozni, amely valamennyi sugárvédelmi szabálynak és rendeletnek megfelel a lezárt zónán belül.”

Hatezer hektárnyi területet használnának fel

Az 1986-os baleset után több tízezer embert azonnal evakuáltak Ukrajnában, Fehéroroszországban és Dél-Oroszországban, elsősorban azokról a nukleáris üzem körüli területekről, ahol a radioaktív felhő leereszkedett. A Csernobilhoz közeli, félig elhagyott falvakban jelenleg néhány száz ember tartózkodik.

A prezentáció szerint „mintegy hatezer hektárnyi holt terület található, melyek közül néhányat kitűnően lehetne hasznosítani az elektromos erőművek elhelyezésére”. Az ukrán minisztérium azt mondja, több mint ezer megawattnyi nap és négyszáz megawatt más jellegű, megújuló energiát tudnának létrehozni. Az egykori atomerőmű mintegy négyezer megawattnyi beépített kapacitással rendelkezett.

Erős napsütés és olcsó föld

A világ legsúlyosabb nukleáris balesetének helyszínén tervezett megújuló energiaforrás előnye, hogy az itt található föld olcsó és bőséges, és a napfény olyan erősségű, mint a Dél-Németországban. Ráadásul a prezentáció szerint az infrastruktúra a korábbi erőmű miatt rendelkezésre áll, így a rendszer rákapcsolása az országos nagyfeszültségű hálózatra könnyen kivitelezhető, mert az ehhez szükséges távvezetékek már ki vannak építve. A jelenlegi rendszer biztosítja az összeköttetést.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) a héten jelezte, hogy kész lenne pénzkölcsönt nyújtani a bemutatott tervezethez. Az EBRD már több mint 500 millió amerikai dollárt biztosított arra, hogy az elpusztult reaktor felett egy nagy rozsdamentes acél „szarkofágot” építsenek, amely nélkül továbbra is veszélyes maradna a következő évezredekben.

„Az EBRD addig mérlegelheti a projektben való részvételt, amíg életképes beruházási javaslatokkal találkozik, és elégedettséget érez minden más környezetvédelmi kérdésben, valamint a kockázatok tekintetében” – mondta a szóvivő.

Új energetikai valóság

A lépés a napenergia felé egy új energetikai valóságot jelképez, amelynek segítségével a megújuló energiaköltségek csökkenhetnek, miközben az atomenergia költségei növekedhetnek. A csernobili területen ráadásul igen kedvező a napsütéses órák száma, főként Dél-Németországgal összehasonlítva, amely az egyik legnagyobb napenergia gyártó a világon.

Ukrajna környezetvédelmi és a fenntartható fejlődéséért felelős minisztere egy interjúban nemrég azt nyilatkozta: a kormány két amerikai befektetési vállalkozással és négy kanadai energetikai vállalattal tárgyal, melyek érdeklődést mutatnak a csernobili napenergia hasznosításának lehetősége iránt. Eközben Fehéroroszországban – mindössze 20 mérföldre a Csernobiltól – elkezdődött egy 22,3 megawattos, napelemes erőmű építése a Brahin negyedben. Ez volt az egyik csernobili radioaktív csapadékkal leginkább szennyezett kerület, és az a föld, amely a legkevésbé alkalmas a mezőgazdaság számára.

Forrás: origo.hu

Az megvan, hogy már az MVM is a napelemrendszereket ajánlja?

$
0
0

A Paksi Atomerőművet birtokló, és szerződésein át az országban működő összes nagyerőművet a markában tartó állami energiaholding egyik leányvállalata olyan fizetett hirdetéssel jelentkezett, amiért az alternatív energiás cégek, a napelemesek, de még talán a Greenpeace is megnyalhatja mind a tíz ujját.

Az MVM Magyar Villamos Művek kereskedő cége, az  MVM Partner Zrt. lobbizni és lakossági-vállalkozói meggyőzésbe kezdett. Nem, most nem arra a kamionos turnéra, meg az óriásplakát-kampányra gondolunk, amivel – sokmilliós büdzséből – az MVM el akarja hitetni, hogy a nukleáris energiatermelés tiszta és kockázatmentes. És még csak nem is arra a dizájniskola első vizsgáján is nagy biztonsággal elhasaló produkcióra, amit az állami cég a logóváltásával és “az energia körülvesz” videójával asztalra tett.

Nem. Az MVM cége a napenergiarendszerek, és a háztartási kiserőművek terjedése mellett kampányol.

Az Üzlet és Haszon magazinban, fizetett hirdetésként jelentek meg olyan, a hivatalos kormányzati energiamantrával gyakorlatilag össze sem egyeztethető tételmondatok, minthogy “A megújuló energiaforrások hasznosítása mára a központosított energiaellátás valós alternatívájává vált.”, illetve, hogy “Fenntarthatósági és anyagi szempontból is megkérdőjelezhetetlen, hogy a decentralizált energiatermelés hosszú távon egyre inkább kifizetődő megoldást jelent nemcsak a háztartások, hanem a vállalkozások számára is.”

Azt, hogy mindez az utóbbi évekre jellemző, és a Lázár János nevéhez köthető kormányzati energiapolitika “sesztáki” irányváltásának manifesztálódását láthatjuk-e, gyorsan ki fog derülni. Meg az is, ha az MVM elfelejtett a hirdetésről a kellő szinten egyeztetni.

Forrás: hvg.hu

Óriási erőmű épülhet a Mátraalján

$
0
0
Mai áron mintegy 500 milliárd forintból új, szén-dioxid-kibocsátás nélküli lignitblokk létesülhet a Mátrai Erőmű területén, 2025-re. A társaság felkészült a beruházásra, a labda az államnál van.

Új, 500 megawattos, környezetkímélő technológiával működő lignit- és biomassza-tüzelésű erőműblokkot helyezhetnek üzembe a Mátrai Erőmű visontai telephelyén a következő évtized derekán – írja  a Világgazdaság.

A beruházás közel egymilliárd euróba kerülne, és további 600 millió euróért kellene telepíteni a keletkező szén-dioxid szabadba kerülését megakadályozó, úgynevezett tisztaszén-technológiájú (CCS) berendezést – tudta meg a Világgazdaság Valaska Józseftől, a Mátrai Erőmű ZRt. igazgatósági elnökétől. Összehasonlításképpen: a 2400 megawattos Paks II. közel 12 milliárd euróba kerülhet.

Forrás: napi.hu

Egyre több a naperőmű

$
0
0

Az idei nyári napi csúcs eddig 6304 megawattóra volt az áramfogyasztásban – mondta Aradszki András, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) energiaügyért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán csütörtökön.

Az államtitkár emlékeztetett, hogy az elmúlt 8-10 évben már kiegyenlítődött a nyári és téli csúcsfogyasztás Magyarországon, amely tavaly elérte a napi 6500 megawattórát.

aradszki_video_nyito

Az energiatermelési rendszer teljes kapacitása ugyanakkor 7000 megawattóra felett van. Ez, illetve az importlehetőségek biztosítják a biztonságos energiaellátást.

Az import lehetősége Szlovénián kívül Magyarország minden szomszédjával rendelkezésre áll, évente a teljes fogyasztás 27-30 százalékát adja – tette hozzá.

Szólt arról is, hogy a nyári csúcsfogyasztás kielégítésében egyre nagyobb szerepet játszanak a naperőművek, amelyek ilyenkor termelik a legtöbb energiát.

Forrás: hirado.hu

Átnapozta a nyarat a pécsi erőmű

$
0
0

Az ország második legnagyobb napelemparkjában megtermelt energia körülbelül ötszáz háztartás energiaszükségletét képes fedezni.

Jelentősen, évi 6500 tonnával csökkenhet a széndioxid- kibocsátás Magyarországon az új pécsi naperőműnek köszönhetően.

A tavasszal elkészült beruházás fontos állomása a magyarországi napenergia termelésnek.

– A napelemekkel történő villamosenergia-termelés központi szerepet fog betölteni a klímaváltozás elleni küzdelemben.

A pécsi naperőmű nagyban hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország a párizsi klímacsúcson tett vállalásait 2020-ig teljesíteni tudja. Ezek főként a káros kibocsátás csökkentéséről és a megújuló energiák arányának növeléséről szólnak. Március 14 óta nagyjából 6500 tonna széndioxid-kibocsátást spóroltunk meg a pécsi naperőművel. „Magyarország egyelőre még elmarad a nyugati országoktól a napenergia kiaknázása terén, de a 2020-as vállalások még tarthatóak” – mondta el az M1 Kék bolygó című műsorában Kőfalusi Viktor, az MVM Hungarowind Kft. ügyvezető igazgatója. A körülbelül tíz százalék körüli megújuló részarányból is mindösszesen egy százalékot tesz ki – tette hozzá. Éppen ezért lenne fontos, hogy további, a pécsihez hasonló, úgynevezett fotovoltaikus erőmű épüljön minél hamarabb az országban.

Napelem panelek az új pécsi fotovoltaikus erőműben (MTI Fotó: Sóki Tamás)

Napelem panelek az új pécsi fotovoltaikus erőműben (MTI Fotó: Sóki Tamás)

És hogyan lesz villamos energia a napsütésből?

„A beeső napból származó fotonok fizikai reakciót váltanak ki az erőmű paneljeit alkotó alapanyagokból, és így keletkezik az egyenáram, amit a továbbiakban szállítunk, és feldolgozunk” – részletezte Mohácsik János, az MVM OVIT Zrt. projektmenedzsere.

Hazánkban a naperőművekben termelt villamosenergia a teljes villamosenergia-termelésnek csak elenyésző része.

Tehát a napelemek képesek befogadni az elektromágneses sugárzást, amit később villamos energiává alakítanak át.

A zölden megtermelt villamos energiát 57 költségvetési intézménynek adják át, kedvezményes áron. Ezek között iskolák, kórházak, sport- és más intézmények is szerepelnek. Nem véletlen az sem, hogy Pécsen épült meg ez a naperőmű. A statisztikák szerint az ország déli részén kevesebb a felhő, és a több a napsütéses órák száma, ezért ideális helyszín egy nagy teljesítményű erőműnek. A 4,8 milliárd forintos pécsi beruházás csak a kezdet a magyar napenergia-termelésben. A fenntartható jövő és Magyarország energiaimport-függőségének csökkentése érdekében ugyanis még több és jelentős fejlesztésre lesz szükség.

Forrás: hirado.hu

Viewing all 354 articles
Browse latest View live